Poprad, aby tu presondovali možnosti vytvorenia recyklačného centra pod tatrami. "Tento projekt je veľmi reálny. Kým v západnej Európe sú recyklačné centrá samozrejmosťou a prakticky už dosiahli vrchol svojho rastu, východnou Európou sa tento trend ešte len valí," tvrdí Ivan Čarnogurský, prezident Združenia priemyselných podnikateľov Slovenska, ktorý na spomínanom projekte koordinačne participuje spolu s Recyklačným fondom SR, Združením automobilového priemyslu Slovenska a Výskumným ústavom dopravy a spojov v Žiline. Čarnogurský pritom podotýka, že ich zámer recyklačného centra plne nadväzuje na platný zákon o odpadoch čo vytvára dobrú podmienku na pridelenie štátnej dotácie na technologickú vybavenosť centra.
Jedným z potenciálnych nemeckých investorov, ktorí včera navštívili Poprad, bol aj Martin Böck z rodinnej firmy Böck Recycling sídliacej v nemeckom Neu-Ulme. "Cestujeme po Slovensku. Včera sme si pozreli nejaké priestory v Bratislave a Žiline. Dnes testujeme Poprad. Zaujíma nás predovšetkým veľkosť hál, čo je dôležité z hľadiska demontáže použitej techniky a jej následného skladovania, a ekologické aspekty," povedal nám pri svojom včerajšom príchode Martin Böck.
Cesta nemeckých investorov s ich slovenskými partnermi preto smerovala do miestnej akciovej spoločnosti Stavebná mechanizácia a doprava, v ktorej areáli by malo vyrásť spoločné nemecko-slovenské recyklačné centrum.
Po dôslednej obhliadke voľných hál spoločnosti Stavebná mechanizácia a doprava Böck skonštatoval: "Videli sme miesto nášho podnikania. Sme s ním celkom spokojní. Prakticky odpovedalo našim očakávaniam. Rozbeh činnosti v Poprade by mohol začať značne rýchlo a bez výrazne vyšších investícií. Výhrady máme len k podlahám, ktoré musia byť zabezpečené proti presakovaniu olejových náplní do pôdy."
Popoludní sa zúčastnil aj na rokovaniach v popradskom závode firmy Tatramat, kde sa definitívne dohodlo, že popradské recyklačné centum bude ako jediné na Slovenku spracuvávať aj odpad z bielej techniky a pravdepodobne aj z počítačových komponentov.
Ak sa v Poprade vybuduje jedno z piatich slovenských recyklačných centier bude to pre mesto znamenať zaujímavú ekonomickú činnosť. Aj keď výšku plánovaných investícií či počet nových pracovných miest v meste ešte ani jedna zo strán nechcela verejne definovať, podľa prezidenta ZPPS ide o veľmi zaujímavý objem. "Výstavba každého takého podniku v Nemecku predstavuje investíciu približne dvoch miliónov Euro, pričom ďalších pol milióna stojí technologické vybavenie závodu," dodal Čarnogurský, ktorého slová doplnil predseda popradskej kancelárie ZPPS Peter Beck, podľa ktorého bola včerajšia akcia reálnym naplnením sľubu ZPPS o prílive zahraničných investícií do mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš