Krajského úradu práce (KÚP) v Prešove Valéria Kubalová z odboru politiky a programov EÚ Národného úradu práce (NÚP).
Pripomíname, že ide o jeden z programov financovaných z prostriedkov EÚ a NÚP, o príprave ktorého sa začalo hovoriť ešte v roku 2000 v rámci aktivít v takzvanom prioritnom regióne, teda v troch krajoch s najvyššou mierou nezamestnanosti a to Prešovským, Košickým a Bystrickým krajom. Integrovaný plán regionálneho a sociálneho rozvoja a pre investičnú podporu Phare prijala vláda uznesením ešte v roku 1999. Program k nám teda prichádza s výrazným časovým sklzom. Dôvod však prítomná spolupracovníčka Európskej komisie v Bratislave Monika Hanzelová nevysvetlila. Pripomenula len, že schválené boli štyri programy v celkovom objeme 15 miliónov eúr a mimo tejto grantovej schémy sa budú realizovať aj programy zamerané na rozvoj regiónov a cestovného ruchu.
Pred plnou sálou záujemcov spomedzi zástupcov mimovládnych organizácií, združení, vzdelávacích inštitúcií, ale aj podnikateľských subjektov odzneli zásadné ciele grantovej schémy, vrátane presných pokynov o tom, kto môže podať žiadosť o grant, podľa akých kritérií a aká je ich výška. "Grantová schéma rozvoja ľudských zdrojov prostredníctvom poradenstva je zameraná na posilnenie zamestnateľnosti mladých nezamestnaných a znevýhodnených skupín a na uľahčenie prístupu k zamestnaniu cez preventívne a aktívne nástroje zamestnanosti, ktoré prispejú k sociálnemu začleneniu, predovšetkým prostredníctvom poradenstva a vzdelávania," uviedla Valéria Kubalová.
Zároveň zdôraznila, že na realizáciu jednotlivých projektov ostáva 6 mesiacov, presnejšie od apríla tohto roku. Prostriedky v objeme 2 milióny eúr sa totiž musia vyčerpať do polovice októbra. Osobitná päťčlenná komisia zložená zo zástupcov NÚP, Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a zástupcov spomínaných troch samosprávnych krajov môže schváliť maximálne 70 projektov. Minimálna výška grantu pre projekt je 10 tisíc a maximálna 50-tisíc eúr, pričom príspevok z Phare je vo výške 78 a z NÚP 22 percent.
V. Kubalová tiež vysvetlila, že na prešovskom KÚP vytvoria priestor na pôsobenie dvoch konzultantov k projektom. Peter Németh a Katarína Minárová budú k dispozícii od 3. februára do 13.marca. Už nasledujúci deň, teda 14. marca končí termín na predkladanie projektov a tie sa musia poštou, alebo osobne doručiť v 5 vyhotoveniach a kópiou na diskete na adresu NÚP, Župné námestie 5-6, Bratislava. "Nekompletné žiadosti nebudeme posudzovať, preto odporúčam priložiť si k žiadosti kontrolný zoznam. Jeden originál musí byť podpísaný a žiadosť musí tiež obsahovať jednu kópiu dokladu o oprávnenosti podávať žiadosť. Podmienkou je, aby bola žiadosť vypracovaná na štandardnom formulári podľa smernice. Časť, v ktorej bude stručné zhrnutie projektu by mala byť v anglickom jazyku, ostatné náležitosti v slovenskom."
Smernice pre žiadateľov, formulár žiadosti aj všetky podrobnosti o tom, kto je oprávnený uchádzať sa o grant sú zverejnené aj na internetových stránkach www.grantrlz.skm alebo www.europa.sk, alebo www.government.gov.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš