samosprávy. Kežmarská i Ľubická. V reáli to funguje tak, že obec Ľubica dostáva podielové dane za "iba" 3 677 a mesto Kežmarok za "iba" 12 946 obyvateľov. Zhruba 600-tisíc korún, ktoré predstavuje mesačný objem podielových daní za 4 437 obyvateľov sporného sídliska, ostáva každý mesiac viazaných v štátnom rozpočte.
K danému, pre obe strany zjavne nevýhodnému variantu daňovej distribúcie, sa priklonilo vtedajšie Ústredné daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky, na základe usmernenia Ministerstva financií SR zo 14. augusta minulého roku. Daný stav trvá dodnes. Starosta obce Ľubica Otto Dovjak však verejne deklaruje, že sa už čoskoro zmení v prospech jeho obce. "Disponujeme rozhodnutím Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, podľa ktorého bolo usmernenie Ministerstva financií SR, na základe ktorého pozastavilo Ústredné daňové riaditeľstvo prerozdeľovanie podielových daní obom samosprávam, nesprávne. Obrátil som sa už preto na kompetentné orgány, od ktorých žiadam opätovné vyplácanie podielových daní za obyvateľov Juhu do našej kasy. A to aj so spätnou platnosťou," povedal nám na margo tejto problematiky Otto Dovjak.
Jeho tvrdenie samozrejme naráža na ostrý odpor kežmarského primátora Igor Šajtlavu. "Na Slovensku je možné všetko... Predpokladáme, že keď Najvyšší súd SR tak rozhodol, aj sa tak stane, že dane začnú prúdiť do Ľubice. Nevidím to však tragicky. V našich silách je zastaviť to a zvrátiť tento stav tak, aby boli dane za obyvateľov sídliska znova prerozdeľované Kežmarku," hovorí Šajtlava.
Dotknutí štátni úradníci z ministerstva financií a daňového riaditeľstva sú naklonení predovšetkým vecnej argumentácii. "Obdržali sme rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý zrušil naše augustové usmernenie Ústrednému daňovému riaditeľstvu (ÚDR), ktoré malo pozastaviť vyplácanie podielových daní až do úplného vyriešenia sporu. Zariadili sme sa podľa neho. Oznámili sme kolegom z ÚDR, že obom samosprávam je potrebné znova začať prerozdeľovať podielové dane na štatisticky stanovený počet obyvateľov," informoval nás riaditeľ odboru financovania územnej samosprávy Ministerstva financií SR Jozef Mikš. "Neuralgickým bodom problému je práve otázka, do ktorej obce patrí spomínaných 4437 ľudí. Až to dá definitívnu odpoveď teda komu budú patriť aj ich podielové dane. O zodpovedanie tohto problému sme preto požiadali Štatistický úrad SR."
Totožné stanovisko sme sa dozvedeli aj od riaditeľky sekcie výberu daní Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici, Ľuboslavy Chamkovej. "Od Ministerstva financií SR sme dostali správu o zrušení usmernenia zo 14. augusta minulého roka a následnej potrebe prerozdelenia podielových daní medzi Kežmarok a Ľubicu podľa počtu obyvateľov k východiskovému stavu. O jeho určenie sme preto požiadali Štatistickú úrad SR," skonštatovala Chamková.
Čierneho Petra má teda v rukách Štatistický úrad Slovenskej republiky. Jeho generálny riaditeľ sekcie sociálnej štatistiky a demografie Milan Olexa neskrýva, že má z toho hlavu v smútku. "Celý problém sa už ťahá veľmi dlho a každá strana má na neho iný uhol pohľadu. Pravda vychádza z dvoch zákonov. Podľa jedného sa "južania" pri sčítaní ľudu prihlásili do mesta Kežmarok a sú teda obyvateľmi Kežmarku. Druhá pravda vychádza z iného zákona, podľa ktorého obyvatelia patria do tej obce, na ktorej katastrálnom území bývajú. "Južania" sú teda obyvateľmi Ľubice no nemajú v nej trvalé bydlisko," dozvedeli sme sa od Olexu. "Celý problém je stále v medzirezortnom konaní a jeho vyriešenie určite nebude ľahké."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš