podľa stavebného zákona je samosprávny kraj orgánom územného plánovania, v ktorého kompetencii je predkladať územný plán regiónu vyššieho územného celku," skonštatoval včera na tlačovke prednosta Krajského úradu Prešov Jozef Polačko.
Zdôraznil, že do januára bolo schvaľovanie územných plánov vyšších územných celkov v kompetencii vlády SR. "V nadväznosti na tento prechod kompetencií sa odovzdá samosprávnemu kraju dokumentácia týkajúca sa územného plánu. Nakoľko ide o originálnu kompetenciu samosprávy, nie je predmetom delimitácie, preto samosprávny kraj nedostane pre výkon tejto kompetencie žiadne financie, ani pracovné miesto."
Čo sa týka úseku územného rozhodovania a stavebného poriadku, prednosta krajského úradu uviedol, že táto činnosť bola zabezpečovaná do decembra 2002 trinástimi odbormi životného prostredia na okresných úradoch a tromi vysunutými pracoviskami. Celkove išlo o 67,5 funkčných miest. V súvislosti so zákonom prešli tieto kompetencie od januára na obce, s výnimkou vyvlastňovacieho konania. V nadväznosti na toto bola ministerstvom životného prostredia spracovaná špecifikácia funkčných miest, na základe ktorej v rámci Prešovského kraja má byť delimitovaných 43 funkčných miest.
Z toho na Okresný úrad (OÚ) Prešov má oddelimitovať 10 miest, OÚ Bardejov 2 miesta, OÚ Humenné tiež dve miesta, OÚ Kežmarok 3 miesta, OÚ Levoča jedno miesto, OÚ Medzilaborce 1 miesto, OÚ v Starej Ľubovni 3 miesta, v Poprade šesť miest, v Sabinove 5 miest, OÚ Snina dve miesta, Svidník 3 miesta, OÚ Stropkov 2 miesta a OÚ Vranov nad Topľou 3 miesta.
Polačko ďalej uviedol, že na všetkých odboroch životného prostredia okresných úradov už sú pripravené delimitačné protokoly. "V zmysle metodického pokynu sa delimitačné protokoly musia uzatvoriť do mesiaca. Je celkom možné, že sa dopracujeme do podobného stavu ako pri predchádzajúcom prechode kompetencií, teda že niektoré delimitačné protokoly budú podpísane aj neskôr. Toto však nemá žiadny dopad na prechod kompetencií." Dodal, že vzhľadom na neschválený rozpočet krajského úradu pre rok 2003 sa ešte nemohli robiť finančné vysporiadania s obcami v súvislosti s prechodom spomínaných kompetencií.
Polačko tiež informoval, že pri Mestskom úrade Prešov bola zriadená spoločná úradovňa pre mesto a pre 36 obcí. Táto úradovňa zamestnáva 8 pracovníkov. V okrese Humenné si už 61 obcí prevzalo delimitačné protokoly, 30 z nich už bolo aj podpísaných a 21 obcí si prevzalo v oblasti územného konania a stavebného rozhodovania už aj agendu.
V okrese Kežmarok mesto a obce okresu s výnimkou obce Ľubica zriadili v Kežmarku spoločný obecný úrad. V rámci okresu Stará Ľubovňa žiadna spoločná úradovňa nevznikla. V rámci okresu Vranov nad Topľou sú v štádiu prípravy dve spoločné úradovne. Okres Medzilaborce rovnako zatiaľ nezriadil spoločnú úradovňu. "Z okresov Levoča a Stropkov, Poprad, Bardejov nemáme informácie," povedal prednosta. K februáru v okrese Svidník majú začať pracovať tri spoločné úradovne, konkrétne Svidník, Nižný Orlík a Giraltovce. V okrese Snina zatiaľ nedošlo k dohovoru o zriadení spoločného obecného úradu. V okrese Sabinov vznikajú dve spoločné úradovne a to v Lipanoch a Sabinove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš