Bez štátnej dotácie na bytovú výstavbu sa budeme musieť zaobísť v tomto roku
Vranov nad Topľou - Najmä o možnostiach podpory malého a stredného podnikania a o pripravovaných grantových schémach sa hovorilo na stretnutí
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
štátneho tajomníka ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja Jána Hurného s podnikateľmi a starostami obcí okresu Vranov nad Topľou. Podobne ako v minulom roku štát prostredníctvom ministerstva výstavby podporí okresy s vysokou mierou nezamestnanosti čiastkou približne sto miliónov korún, takže Vranovčania na podporu podnikateľských projektov môžu dostať v tomto roku okolo štyroch miliónov korún.
Pre poskytovanie grantov sa však zatiaľ len pripravujú podmienky. Na stretnutí sa teda mohli len dohodnúť na včasnom prenose aktuálnych informácií z ministerstva prostredníctvom okresného úradu (OÚ) do podnikateľskej sféry.
Starostovia sa zaujímali aj o podpore štátu v bytovej výstavbe. "Je tam problém, že tohto roku dotácie nebudú. Šesťsto miliónov korún z rozpočtovej rezervy pôvodne určených na dotácie pre bytovú výstavbu bolo použitých na priemyselný park v Trnave, lebo je to investícia, ktorá sa neopakuje. Preto momentálne na bytovú výstavbu možno použiť len úvery," vyjadril sa pre náš denník prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou Igor Pribula (na obr.). Problém s tým bude mať najmä mestská samospráva v okresnom meste, kde v poslednom roku minulého volebného obdobia začali s realizáciou ambiciózneho programu bytovej výstavby.
Po stretnutí s podnikateľmi a starostami obcí J. Hurný si prezrel zariadenia v rekreačnej oblasti Domaša, kde aj s primátorom mesta Stropkov prerokoval stav realizácie projektu Veľká Domaša, ktorý získal podporu európskeho fondu Phare 2001 vo výške okolo 200 miliónov korún. Keďže využitie prostriedkov európskych fondov je viazané aj na národné zdroje, hľadajú sa prostriedky na spolufinancovanie projektu zo strany zainteresovaných obcí. "Sme si vedomí, že tam treba silnejších partnerov, ako tých niekoľko obcí, ktorých rozpočet neumožňuje zobrať na seba takú úverovú zaťaženosť," uviedol I. Pribula a dodal, že na piatok iniciuje stretnutie primátorov miest Stropkov a Vranov nad Topľou spolu s predsedom regionálneho združenia Veľká Domaša - nezisková organizácia a starostom obce Bžany Miroslavom Fečkom a riaditeľom tohto združenia Vladimírom Jenčurákom. Hoci mesto Vranov nad Topľou nevstúpilo do združenia, "je ochota participovať na tom aj zo strany mesta Vranov a najmä Stropkova, ktorý je v projekte najviac zainteresovaný, lebo veľká časť prostriedkov ide na vybudovanie kanalizácie a čistiarne odpadových vôd v tomto meste."
V projekte muselo dôjsť k čiastkovým zmenám, pretože pôvodné Regionálne združenie Veľká Domaša, ktoré zadávalo projekt, sa v polovici minulého roku pretransformovalo na neziskovú organizáciu s podobným názvom, do ktorej nevstúpili všetci pôvodní členovia ani z radu obcí. Predseda pôvodného združenia a starosta obce Nová Kelča Jozef Kunc transformáciu zdôvodňoval požiadavkami slovenských ústredných orgánov pre možnosť byť príjemcom finančných prostriedkov z európskeho fondu, prednosta OÚ vo Vranove nad Topľou I. Pribula celú záležitosť videl v inom svetle: "Keď sa začalo hovoriť o peniazoch a firma Eko Brusel začala spracovávať realizačnú podobu projektu a prípravu na medzinárodný tender, vtedy to starostovia zobrali do vlastných rúk a my sme sa dostali od zdroja informácií." Problémy so spolufinancovaním realizácie takéhoto veľkého projektu, keď národné štátne zdroje sú isté, ich však asi opäť dajú dohromady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš