vecí a rodiny SR a po rokovaniach s jednotlivými politickými subjektami. Mimo už známych výhrad voči minimálne 44 ustanoveniam novely Zákonníka práce predseda OZ KOVO Emil Machyna novelu označil za návrh zákona, z ktorého sa vytratil pracovno-právny vzťah a nahradil ho obchodno-právny vzťah.
"Ak sa zruší paragraf 4 a 7, tak na obvyklé pracovné miesto na základe pracovno-právneho pomeru nastupuje obchodno-právny vzťah. Teda na hociktorom pracovisku môžu robiť ľudia na živnosť. Zamestnanec teda stráca akúkoľvek ochranu a ak k tomu prirátame minimálne mzdové tarify, ktoré sú v rozpore s európskymi smernicami, je tu riziko, že nikto nebude odmeňovaný podľa svojich kvalít a vzdelania. Navyše odvody do fondov budú stále nižšie a obnoví sa šedá ekonomika. Nehovoriac o cezčasovej práci, ktorá môže byť podľa novely priamo zahrnutá do zmluvy, ale nemusí byť zaplatená, či o rušení vecného bremena," pripomenul časť zásadných argumentov.
Podľa slov viceprezidenta OZ Kovo Eduarda Škultétyho priniesli rokovania s politickými subjektami čitateľné závery. "Ukončili sme prvé kolo, ktoré malo za cieľ zistiť zásadné postoje politických strán k navrhovanej novele. Ďalej už s nimi rokovať nebudeme, lebo ich postoje sú jasné. Naše stanoviská podporil SMER, čiastočne HZDS a KSS. Koaličné strany KDH, SDKÚ, ANO, ba aj SMK nás jednoznačne odmietli. Ďalšie kolo rokovaní bude skôr o tom, že naši odborníci budú vo výboroch NR SR pri prerokovaní novely a v závere chceme rokovať aj s poslaneckými klubmi o zásadných veciach. Budeme sa usilovať presvedčiť aspoň niektorých poslancov, že je ohrozené postavenie zamestnancov a že nie je pravdou to, že novela zvýši zamestnanosť. Kaníkove zdôvodnenia sú obyčajnou chimérou."
Piatkové zasadnutie Tripartity tiež nedospelo k dohode a preto sa v predsedníctve KOZ včera odhlasovala príprava petície proti novele Zákonníka práce, ktorú budú adresovať poslancom NR SR. Navrhli aj ďalší krok a tým budú konferencie vo všetkých krajských mestách, na ktorých by sa mali predsedovia 6 700 základných organizácií KOZ vyjadriť, či podporia aj krajné nátlakové akcie, teda štrajky.
Jedna z prvých konferencií sa včera uskutočnila v priestoroch Odborového domu kultúry v Prešove s členmi výborov štyroch odborových zväzov a to OZ Kovo, OZ služieb, OZ Metalurg a OZ textil, odev koža. "Funkcionári, ktorí majú mandát od svojej členskej základne, budú hlasovať, či môžeme začať prípravu na štrajk. Zatiaľ nebudeme hovoriť o forme. Možno budú zatiaľ lokálne, podnikové, regionálne až po generálny štrajk," uviedol Emil Machyna a pripomenul, že vlani na poslednom zasadnutí Tripartity nikto voči prijatému Zákonníku práce nenamietal a nová vláda, v takmer rovnakom zložení odrazu prišla s novelou, ktorá mení až 180 ustanovení zákona.
Ako sme sa včera na prešovskej konferencii sami presvedčili, delegáti spočiatku prijali návrh rezervovane. Napokon, v tomto regióne je práce málo a nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia sa boja o svoje miesta a zdroj príjmov, keďže vo väčšine rodín je zamestnaný len jeden z manželov. Po diskusii však jednomyseľne odhlasovali, že ak nedôjde k dohode v rámci vyjednávania so sociálnymi partnermi, požadujú prípravu štrajku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš