divadelníci, ktorí pôsobia pod krídlami Mestského kultúrneho centra v Spišskej Novej Vsi vydali aj Pamätnicu, ktorá zachytáva najdôležitejšie okamihy v divadelnej histórii Hviezdoslava.
"V roku 1932 skupina nadšencov založila divadelný súbor. Sami si financovali svoju činnosť. Vtedajšie ročné členské činilo 12 korún. Na začiatku činnosti súboru herecké umenie učarovalo 50 Novovešťanom. Neskôr sa tento počet rozšíril až na 140," spomína terajší šéf ochotníckych hercov Peter König. V súčasnej dobe hereckému kumštu podľahli pätnásti až dvadsiati Spišiaci, ktorí na javisku stvárňujú v rámci súboru Hviezdoslav hlavne psychologicko-realistické hry. "Nevyhýbame sa ani moderným témam. Príkladom toho je Ryba pre štyroch, s ktorou sme získali vrcholné ocenenie na Scénickej žatve v Martine a taktiež Sen o Augustínovi," popísal pôsobnosť hercov - ochotníkov zo Spiša ich šéf. Medzi ďalšie úspešné tituly z minulého obdobia patrí napríklad Všetko naopak od Jána Chalúpku či Stará dobrá kapela od Jiřího Hubača.
"Divadlo je rehoľa. Zhruba tri mesiace trvá, kým naštudujeme novú hru. Spomínané obdobie, to sú večere strávené na skúškach. Možno aj preto z roka na rok menší záujem o členstvo vo Hviezdoslavovi prejavujú hlavne mladí chlapci, čo je na škodu veci. Momentálne nemáme v pláne rozšíriť naše rady prostredníctvom konkurzu, mladí ľudia však majú u nás dvere otvorené," skonštatoval na margo členskej základne P. König. Napriek spomínanej "reholi", tento súbor má v rámci tak dlhého fungovania na svojom konte veľa priateľstiev, kamarátstiev a dokonca aj manželstiev.
Hviezdoslav prešiel počas sedemdesiatich rokoch svojho pôsobenia sútokom rôznych dobových situácii. Samozrejme socializmus nevynímajúc. "Nikdy sme však nepocítili tlak, aby sme stvárňovali práve budovateľské témy. Práve naopak, ako prví sme naštudovali hry od autorov, ktorí držali ruku na tepne čias a poukazovali na vtedajšie problémy. Ide napríklad o Soloviča, či Záhradníka" vysvetlil P. König ako sa herci - ochotníci zo Spiša vyhli ideológii na javisku.
Aj dnes má politizovanie na "doskách, ktoré znamenajú svet červenú". "Inak by sme sa rozpadli. Každý z nás má totiž na súčasnú politickú scénu na Slovensku svojský názor," vysvetlil.
Hviezdoslav znamenal v mnohých prípadoch odrazový mostík pre ďalšiu umeleckú kariéru. Na divadelných doskách v Spišskej Novej Vsi totiž začínali osobnosti, ktoré sú dnes známi v celoslovenskom meradle. Ján Slivko napríklad pôsobil divadelný kritik, dramaturg Slovesného národného divadla a taktiež ako redaktor periodika Film a divadlo. V Nových Zámkoch zase žije známy akademický architekt Ján Šimo - Svrček. Svojho času v Spišskej Novej Vsi vo Hviezdoslavovi pôsobil ako scénograf.
Momentálne Hviezdoslavovci pracujú na Lakomcovi do J. B. Moliéra. Na premiéru sa Spišiaci môžu tešiť určite v marci toho roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš