Vysoké Tatry - Takmer päťdesiat zamestnancov Odborného liečebného ústavu respiračných chorôb (OLÚRCH) v Novom Smokovci dostalo v nedávnych dňoch
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
výpovede. Dostali ich zamestnanci na každej pozícii. Od lekárov až po obslužný personál a technicko-hospodárskych pracovníkov.
Výpovede dostali k prvému a poslednému januáru tohto roka od nového majiteľa ústavu, spoločnosti s ručením obmedzeným Tatransan. Tatrasanu zdravotnícke zariadenie "priklepla" predchádzajúca Dzurindova vláda v auguste minulého roka. Spoločnosť, ktorej súčasťou je aj zamestnanecká "eseročka" Penzák sprivatizovala iba pľúcne oddelenie ústavu a to za 30 miliónov korún.
Ani doterajší riaditeľ OLÚRCH a jeden zo spoločníkov Penzáku Ivan Maurovič si neudržal svoju pozíciu. Je už iba radovým lekárom. Tých ostalo v celom zariadení z pôvodných dvanástich iba päť.
Dôvody hromadného prepúšťania sú podľa slov prevádzkovej riaditeľky Evy Grossingerovej prosté. Zariadenie už dlhodobo trpí prezamestnanosťou. "Na sto pacientov pripadalo až stopäťdesiat zamestnancov. Tento stav bol z dlhodobého pohľadu ekonomicky neúnosný. Po prepustení časti ľudí nám ostane zhruba 95 zamestnancov. Tých potrebujeme, pretože sme zariadenie s trojzmennou prevádzkou a normy presne hovoria, aký počet personálu je v takomto prípade potrebný," konštatovala prevádzková riaditeľka.
Konateľka spoločnosti Penzák Marie Perglerová povedala, že ústav bol dlhodobo finančne poddimenzovaný aj zo strany zdravotných poisťovní. "Od apríla minulého roka nás systematicky likvidovali," tvrdí. Momentálne nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia v OLÚRCH mala radikálne zmeniť k lepšiemu. Tatrasan by chcel v budúcnosti poskytovať v zariadení aj kúpeľnú liečbu, stále však nevlastní licenciu.
M. Perglerová pre náš denník v septembri minulého roka uviedla, že nový majiteľ sa bude snažiť nabehnúť na viaczdrojové financovanie zariadenia a rozšíri aj klimatickú liečbu spojenú s kúpeľnou starostlivosťou. Za jeden z hlavných cieľov označila aj udržanie zamestnanosti.
Realita je však taká, že päťdesiatka zamestnancov bude v OLÚRCH pracovať ešte tri mesiace. Potom dostanú dvojmesačné odstupné. E. Grossingerová hovorí, že odbormi našlo nové vedenie spoločnú reč. "Mrzí nás, že sme museli pristúpiť k takýmto radikálnym opatreniam. V prípade, že sa nám podarí zatraktívniť naše služby a dôjde k nárastu klientely, prvých zamestnancov, ktorých prijmeme budú tí, ktorých sme prepustili," konštatovala prevádzková riaditeľka.
Pokúšali sme sa k vzniknutej situácii v OLÚRCH získať stanovisko odborovej organizácie. Z predsedkyňou základnej organizácie sa nám však počas víkendu nepodarilo skontaktovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš