Poprad - Kresťanskí demokrati chcú iniciovať zmenu takzvaného "Interrupčného zákona". Nepáči sa im, že doteraz platný zákon povoľuje umelé prerušenie
Oliver Ondráš
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tehotenstva až do 12 týždňa od počatia. Podľa nich by sa takéto zákroky mali oficiálne vykonávať iba v prípadoch, kedy je ohrozený život matky, v prípade znásilnenia, alebo vážneho poškodenia plodu. Laická i odborná verejnosť má však na ich aktivity diametrálne odlišný názor.
Alena Varádyová si myslí, že počatie nového života je vždy vecou dvoch. Zodpovednosť za ďalšiu starostlivosť však podľa nej často zostava iba vecou ženy. "Prečo brať žene možnosť rozhodnutia?" pýta sa mamička.
To že rozhodnutie by malo ostať v rukách ženy si myslí aj Danica Hámorová, matka dvoch detí. "Myslím, že zákazom interrupcii sa problém nevyrieši, skôr to situáciu zhorší. Rozhodnutie by malo zostať v rukách ženy. Viac prostriedkov by sa malo venovať prevencii neželaných tehotenstiev, ako sú napríklad sexuálna výchova, informovanosť o antikoncepcii a jej dostupnosť, aby sa ženy pred takýmto rozhodovaním ocitli len vo výnimočných prípadoch" konštatuje sympatická mladá žena. O čosi ostrejšie zareagovala ďalšia mamička. "Myslím, že by som nikdy nešla na interrupciu. Ale zakázať ich? To je predsa vec svedomia! Nie vec hŕstky "vševediacich" mužov, ktorí nikdy nepocítili, aké to je, keď v nich niečo rastie," povedala nám Ľuba Lapšanská.
A čo na aktivity kresťanských demokratov hovoria odborníci? Pôrodník z popradskej nemocnice Rafik Al-Khoury hovorí, že zo strany KDH je to len obyčajné vytĺkanie politického kapitálu. Podľa neho je existujúci zákon demokratický a nie je potrebné ho meniť. Umožňuje žene rozhodnúť sa podľa jej vlastného svedomia. Osobne však umelé prerušenie tehotenstva v dobe, kedy sú na trhu dostupné rôzne druhy antikoncepcie neschvaľuje. "My lekári sme tí poslední, ktorí v tomto reťazci zasahujú. Sme iba vykonávateľmi zákroku. Tento problém je potrebné zachytiť už na začiatku. Myslím si, že vhodnou osvetou medzi mladými ľuďmi a rôznymi programami na školách sa dá vysvetľovať, ako je možné chrániť sa pred neželaným tehotenstvom. Možno by som využil psychologický efekt. Pustil by som im napríklad film o tom, čo sa môže stať, keď sa pred neželaným tehotenstvom nebránia. Toto však nie je naša úlohou," konštatuje lekár. Vzápätí dodáva, že v poslednom desaťročí prípadov, kedy ženy prichádzajú so žiadosťou o prerušenie tehotenstva rapídne klesá. "Presné číslo nepoznám, ale odhadujem, že to môže byť až 50 percentný pokles," tvrdí R. Al-Khoury.
Klinická psychologička Sylvia Kubáňová upozorňuje na ďalší fakt. Podľa nej protiinterrupčný zákon a s ním spojená kriminalizácia lekárov i matiek z dôvodu vykonanej interrupcie znásobí mieru psychickej traumatizácie zúčastnených, nepripraví ale pôdu pre život takto narodených detí. "Scenár nechceného dieťaťa je prvým veľkým balvanom, ktorý sa na ceste životom veľmi ťažko obchádza. Protiinterrupčný zákon uvrhne ženu do pasívnej závislosti a zbaví jej rozhodovanie základného atribútu slobody," konštatuje psychologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš