stredné podnikanie, priviesť do mesta investorov a zvýšiť počet pracovných príležitostí pre armádu nezamestnaných. A ako to vyzerá v praxi? Pozrime sa zblízka na jeden aktuálny príklad, kde ide o investíciu za pol miliardy korún.
Od septembra 2002 sa spoločnosť AK Plus, s. r. o. Bratislava pokúša o odkúpenie pozemkov na sídlisku Sekčov (lokalita za obchodným centrom Billa). Cenu si pri žiadosti nestanovila a v návrhu majetkovej komisie vtedy figurovala cena 500 korún za meter štvorcový, teda v súlade so súdnoznaleckým posudkom. Pripomíname, že do mestskej kasy by tak pribudlo zhruba 14 miliónov korún. Spoločnosť vypracovala štúdiu, v ktorej prezentuje postaviť obchodný, kultúrny, administratívny a spoločenský komplex, pričom výhľadovo počíta aj s výstavbou cenovo nenáročných nájomných bytov. Mestská rada (MR) vlani neodporučila zastupiteľstvu návrh prijať. Predseda majetkovej komisie Ján Balún vtedy namietal, že cena je nízka a investičný zámer neistý. Faktom však je, že pri žiadosti o odpredaj je podmienkou projektová štúdia, nie investičný zámer. Výhrady vtedajšieho poslanca Václava Kohlmayera smerovali aj k tomu, že s uvedenou lokalitou sa v minulosti počítalo, ako s priestorom na výstavbu bytov a občianskej vybavenosti. Argumentoval, že mesto sa tak zrieka jednej z mála disponibilných plôch na výstavbu bytov. Naozaj? Faktom totiž je, že byty sa v spomínanej lokalite nedajú postaviť, lebo hluková čiara od štvorprúdovej komunikácie ide až po okraj pozemku a teda z hľadiska hygieny a životného prostredia by akákoľvek žiadosť o výstavbu bytov nebola povolená.
Po komunálnych voľbách a zvolení nového primátora Milana Benča sa AK Plus o odkúpenie pokúsila znova a 10. januára sa stretli s novým vedením radnice. "Prijali nás ústretovo a zadalo sa nám, že náš zámer dostal nový vietor do plachiet. V návrhu mesta sa už objavila cena 800 korún za meter štvorcový a podmienka, že postavíme cyklistický chodník, peší chodník a športoviská, čo by predstavovalo investíciu za zhruba 2 milióny korún. Na stretnutí boli aj zástupcovia Aholdu Ivo Jelínek a Jiří Surenka a zvýšenie ceny boli ochotní akceptovať. Hovorili sme o výstavbe hypermarketu s predajnou plochou 3 700 a zastavanou 8 000 metrov štvorcových," povedal nám zástupca stavebnej časti Ahold Praha na Slovensku a AK Plus, s.r.o Bratislava Milín Kaňuščák.
Už 15. januára Jiří Surenka prezentoval prípravu zmluvy o budúcej zmluve, kde bude Ahold vedľajším účastníkom pri Ak Plus s právom prevodu pozemkov. Pripravujú sa teda dve zmluvy a investor vystupuje transparentne.
Keď 20. januára zasadla mestská rada (MR) v zásade síce odporučila mestskému zastupiteľstvu prijať žiadosť o odkúpenie pozemkov, ale cena sa zvýšila na 1000 korún za meter štvorcový s dodržaním už spomínaných podmienok. Podľa slov M. Kaňuščáka, MR však stanovuje ďalšiu podmienku a tou je prevod pozemkov až po kolaudácii stavby a žiadosť sa vrátila na prerokovanie komisii mestského majetku.
Tá zasadla 23. januára a hoci zástupcovia Ak Plus prišli na rokovanie pripravení a prizvali aj odborníkov a právnikov, napokon ostali za zatvorenými dverami. Asi po hodine im komisia oznámila znenie odhlasovaného uznesenia, ktorý predložia mestskému zastupiteľstvu. "Podľa prijatého uznesenia je konečná cena 1 500 korún za meter štvorcový bez predchádzajúcich podmienok. Neviem garantovať, že s tým bude investor súhlasiť, najmä ak sa cena v krátkom čase zvýšila trikrát. Najmä, ak súdnoznalecký posudok, ktorý sme si dali vypracovať pre potreby zápisu prevodu pozemkov do katastra hovorí o cene 500 korún za meter štvorcový. Dôvodom je aj fakt, že zástupcovia Aholdu predložili mestu Prešov štandardnú zmluvu na 16 stranách, akú predkladajú kdekoľvek investujú a radnica z toho urobila zúženú zmluvu na štyroch stranách. Takú zmluvu investor nepodpíše. Vnímam to, akoby sme dostali facku, veď podmienky sa tu menia zo dňa na deň," komentoval udalosti M. Kaňuščák. Jedným dychom dodal, že napriek sklamaniu po dlhom čase príprav, rokovaní, vypracovávaní projektovej dokumentácie, reagoval okamžitou ponukou. Časť pozemkov, ktoré už má Ak Plus v danej lokalite vo vlastníctve ponúkol mestu na odpredaj za tú istú cenu, aby ju mohlo ponúknuť inému investorovi, alebo aby neblokoval ich plány.
Na ťahu sú teraz poslanci mestského zastupiteľstva. Buď uznesenie komisie mestského majetku prijmú ako fakt a zmaria možnú investíciu, alebo otvoria rozpravu a budú hľadať iný uhol pohľadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš