pre ktorý sa vytvoril samostatný stavebný úrad. Ako sme už informovali, jeho vedúcim je Marián Harčarík. Keďže výkon prešiel na obce od 1. januára, ale delimitácie budú uzavreté až koncom mesiaca, podrobne informoval starostov o jednotlivých výkonoch v rámci stavebnej činnosti a definoval systém fungovania úradu. Tím pracovníkov už zabezpečil pre plynulosť výkonu aj nové formuláre žiadostí na územné a stavebné konania pre stavebníkov, pričom zdôraznil, že stavebný úrad bude v agende vykonávať komplexný servis. "Navrhujem, aby sa správne poplatky, ktoré budú príjmom obcí, vyberali od stavebníkov v pokladni mestského úradu. Tie potom využijeme na náklady spojené s poštovným, doručovaním rozhodnutí a stanovísk stavebníkom," uviedol vedúci stavebného úradu.
Návrh vyvolal lavínu protiargumentov. "Nesúhlasím, aby poplatky prešli mestu. Tie patria obci. Platíme ročný poplatok za fungovanie spoločného úradu podľa odsúhlaseného koeficientu na obyvateľa. V delimitácii prejdú financie na mzdy a prevádzkové náklady pracovníkov stavebného úradu od štátu a potom nechápem, prečo by sa zo správnych poplatkov mala platiť ďalšia réžia stavebného úradu," argumentoval starosta Dulovej Vsi Ján Seman. Prednosta radnice Ján Dobrovič reagoval, že ide o návrh, na ktorom sa musia dohodnúť, ale v prípade nesúhlasu budú musieť uzavrieť dohodu o vzájomnej úhrade nákladov podľa počtu vybavených žiadostí pre jednotlivé obce. Príprava sadzobníka a realizácia bude nielen pracnejšia, drahšia, ale najmä zdĺhavejšia pre stavebníka. M. Harčarík ešte pripomenul, že delimitácia, vrátane prevodu financií bude ukončená až koncom januára, ale výkon musia realizovať už teraz.
Starosta Záhradného Anton Gašpár (na fotografii druhý zľava) opäť razantne pripomenul, že podľa zákona správne poplatky patria obciam a je nepríjemne prekvapený zmenou filozofie systému spoločnej úradovne, o ktorej netušili pri tvorbe účastníckych zmlúv. "Nemeňme zákon a nekomplikujme situáciu. Alebo aj školstvo a sociálne veci platia poplatky za úkony spoločnej úradovne?" Ozvali sa aj iní starostovia, ktorí si nevedeli predstaviť, kto a akým spôsobom by potom príjem jednotlivých obcí kontroloval.
V zásade sa väčšina z nich zhodla v tom, že nesúhlasia, aby platby prešli cez mestskú pokladnicu či už v hotovosti, alebo poukážkami. Faktom je, že pri tvorbe účastníckych zmlúv prijali jasnú filozofiu, ale v tom čase si nikto z nich neuvedomil, že činnosť stavebného úradu je na úkony, ktoré napokon tiež niečo stoja, náročnejšia. Vecnými pripomienkami sa dopracovali k záveru, že návrh odmietajú akceptovať. Správne poplatky teda ostanú príjmom obcí, ale starostovia boli naklonení aj istému kompromisu. Prijali návrh vedúceho kancelárie prednostu radnice Andreja Kaščáka. "Stavebný úrad bude viesť evidenciu nákladov a podľa ich vývoja sa pripravia ďalšie návrhy. Dovtedy zachovajme prijaté podmienky účastníckych zmlúv."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš