pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) v Prešove potrebujú potvrdenie o dobe evidencie. Zjednodušene povedané o tom, za aké časové obdobie odvody za ich osobu uhrádzal štát. Výsledný efekt je pre nich niekedy nepríjemným prekvapením.
Svedčí o tom aj problém istého Prešovčana. Ako sa nám zdôveril, po výpovedi zo zamestnania dostal trojmesačné odstupné. Na úrade práce ho zaevidovali až po troch mesiacoch a odvtedy uhrádzali poisťovni odvody. Až teraz, keď si vyžiadal potvrdenie, zistil, že tri mesiace mu v časovej následnosti chýbajú. Domnieval sa, že ide o nedorozumenie a podľa jeho názoru po zrážkach z odstupného mal odvody uhrádzať ešte zamestnávateľ, no nestalo sa tak.
Obrátili sme sa preto na právne oddelenie VšZP v Prešove a o vysvetlenie sme požiadali vedúcu právneho oddelenia Katarínu Olejníkovú. "Z odstupného sa neodvádza poistné. Zákon o zdravotnom poistení je stavaný tak, že občan je povinne zdravotne poistený každý deň. Aj preto pravidelne došetrujeme doklady o každom klientovi. Platenie poistného zo strany štátu, alebo úradu práce si každý poistenec má uplatniť sám a preukázať to dokladom. Kedysi sa podklady z úradu práce dodávali hromadne, ale po kontrole štátny dozor zaviazal VšZP na odstránenie nedostatkov v tom zmysle, že všetky doby musia byť písomne preukázané. Ak vznikne obdobie nevykryté platbami, potom si musí klient chýbajúce dni uhradiť sám. Vyplýva to zo zákona a nemáme možnosť odpustiť zaplatenie poistného."
Zdôraznila, že kontrola registra je dôsledná a šetria aj matriku, zmeny trvalých pobytov, ba aj cudzincov, aby bola agenda za všetkých poistencov zdokladovaná.
Na našu otázku, či Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý medzi inými nedostatkami kritizoval aj neprehľadný spôsob účtovania a vykazovania hospodárenia s prostriedkami zdravotného poistenia, určil termíny na vyčistenie evidencie, reagovala pripomienkou. Podľa jej slov mnoho výziev posielali klientom priebežne, ale v minulosti na ne nereagovali. Teraz to musia urobiť dôslednejšie a do konca januára odošlú ešte tisícky výziev. "Hoci sme poistencov vyzývali aj predtým, teraz žasneme nad návratnosťou. Zrejme zapôsobilo aj to, že ministerstvo zdravotníctva interpretuje zmeny, ktoré nie sú potešiteľné pre všetkých potencionálnych pacientov a nastala disciplinovanejšia reakcia," dodala.
Regionálna pobočka VšZP pre okresy Prešov a Sabinov má v evidencii okolo 160-tisíc poistencov. Súčasných 60 pracovníkov poisťovne musí popri pravidelných povinnostiach dôsledne prekontrolovať celý register svojich klientov. Keďže platby prichádzajú s mesačným oneskorením, ku koncu novembra 2002 figurovalo v registri 3 267 zamestnávateľov, 36 440 zamestnancov, 6 522 podnikateľov, 12 spolupracujúcich a 1 692 dobrovoľne nezamestnaných, teda samoplatiteľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš