Prešov) prekladisko živočíšneho odpadu. Ide o objekt už niekoľko rokov nevyužívanej spaľovne v lokalite nazývanej Dúbravka. Noví majitelia dokonca začali realizovať stavebné úpravy aj keď na ne nemali stavebné povolenie. Na základe podnetu obce, ktorú noví majitelia neinformovali o svojich zámeroch, stavebný úrad vydal rozhodnutie o zastavení stavby a uložil im sankciu. Neskôr požiadali odbor životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove o dodatočné stavebné povolenie.
Pripomíname, že svoj zámer nekonzultovali so štatutármi obce a starosta Andrej Lazor neskrýval nesúhlas. V tom čase dokonca rezonovalo jeho odhodlanie vypísať v obci najneskôr v januári referendum, v ktorom sa mali obyvatelia k prekladisku vyjadriť. Najzásadnejším protiargumentom bol územný plán Žehne, podľa ktorého sa na pozemkoch v lokalite Dúbrava, teda v bezprostrednej blízkosti budúceho prekladiska, počítalo s výstavbou rodinných domov.
S odstupom času nás zaujímalo, ako sa situácia vyvíja ďalej. Podľa našich informácií, po prerušení stavebného konania mali konatelia VAS-u do 60 dní predložiť doplňujúcu dokumentáciu k svojmu návrhu a doložiť stanovisko obce k vysporiadanie v súvislosti s prístupovou komunikáciou. "Na vysporiadanie dostali lehotu 60 dní a tá uplynie 13.februára. Dovtedy je konanie prerušené, ale pokiaľ viem, zatiaľ sa so stavebným úradom vôbec nekontaktovali," informoval nás bývalý vedúci odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove Marián Harčarík. Oslovili sme aj starostu Žehne, Andreja Lazora (v decembrových komunálnych voľbách získal opäť dôveru občanov) a opýtali sa, či ešte uvažuje o referende. "Nie a to z jednoduchého dôvodu. Prevzali sme kompetencie k stavebnej činnosti, čiže budú musieť predložiť dokumentáciu obci a komunikovať s nami. Zatiaľ sa nám neozvali, ale máme pripravené riešenie." Odmietol ho síce konkretizovať s odôvodnením, že by to nebolo voči spomínanej spoločnosti korektné, ale v zásade nevylúčil, že podnikateľský zámer opäť odmietnu.
Keďže "jablkom sváru" boli a sú predovšetkým susediace pozemky určené na výstavbu, zaujímalo nás, koľko požiadaviek na rok 2003 predložili záujemcovia. "Máme asi 15 žiadostí a na januárovom obecnom zastupiteľstve budeme rokovať o tom, ktoré lokality a pozemky pripravíme na vysporiadanie ako prvé. Časť z nich je už v majetku obce a môžeme ich ponúknuť stavebníkom."
V tej súvislosti pripomíname, že do roku 2005 by mali mať všetky obce s počtom obyvateľov nad 2 000 vypracovaný územný plán rozvoja. Realita je však taká, že z takmer deväťdesiatich obcí v okrese Prešov má územný plán spracovaný 16 z nich a ďalších 15 pracuje so štúdiami v štádiu rozpracovania plánov. Napokon, pre chudobné obecné kasy to nie je lacný špás. Náklady na jeho prípravu sa pohybujú na úrovni 300-tisíc korún. Faktom však ostáva, že zhruba 60 obcí v okrese územné plány nemá, čo je a zrejme aj bude najčastejším problémom pri schvaľovaní stavebnej činnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš