Sabinove výstavu otvorí zajtra o druhej po poludní. Národopisná expozícia tu ostane do 10. marca. Čepce a šatky boli podľa etnografa Krajského múzea Martina Meššu významnou časťou ženského ľudového odevu na Slovensku. Návštevník sa podľa neho na výstave zorientuje v tom, kde sa aký čepiec, či šatka nosila. Výstava odhalí i vplyv módy na tieto časti ženského odevu. "Na niektorých uchovaných kusoch vidieť renesančný, dokonca gotický vplyv."
Kým v Sabinove Krajské múzeum pripravuje výstavu šatiek a čepcov, v prešovských priestoroch Rákocziho paláca nájdete čerstvo vystavenú sériu Na skle maľované. Viac ako štyridsať malieb na skle zo zbierok múzea i požičaných kusov z Levoče a Starej Ľubovne, tvorí súbor charakteristických sakrálnych malieb na sklo z polovice 19. storočia. Zobrazujú najznámejšie výjavy zo života Ježiša Krista, Panny Márie, svätcov a patrónov, ktorí plnili funkciu ochrany konkrétnych častí života. Obrázky na skle vznikali podľa Martina Meššu kontúrovaním starších grafických predlôh a vypĺňaním plôch farbami. "Výstava je postavená tak, že návštevník môže porovnať rukopisy jednotlivých autorov, aj to ako pracujú s kompozíciou a farbou." Výrazným prvkom východoslovenských malieb na sklo je ružový pupenec. "Symbolizuje vôňu Panny Márie."
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš