veliteľ plk. gšt. Ing. Miroslav Kováč (na obr.) sa vyjadril, že "urobíme všetko pre to, aby sme si tú jednotku udržali". Pôjde však o udržanie úrovne výsledkov vo výcviku útvarov, keďže aj v piatok na rozbore výsledkov výcvikového roka 2002 u veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl SR plnenie úloh 1. mb bolo hodnotené veľmi vysoko.
Ešte náročnejšie úlohy bude musieť 1. mb zvládnuť v tomto výcvikovom roku. Pokiaľ v minulom roku vyvrcholením boli taktické cvičenia na úrovni roty, tak v tomto roku vrcholom bude práporné taktické cvičenie mechanizovaného práporu v Trebišove, ktoré vykonajú v novembri. "Je to najvyššia etapa výcviku, ktorá sa v Ozbrojených silách môže vykonať. Snažím sa, aby toto práporné taktické cvičenie bolo špecifické," poznamenal M. Kováč. To znamená, že cvičiaca jednotka bude zmiešaná, keď dve mechanizované roty doplní jedna tanková rota, čím úloha pre veliteľa cvičiacej jednotky bude sťažená.
Okrem výcvikových úloh sťaží tento rok 1. mb aj nutnosť uskutočniť reorganizáciu veliteľstva brigády. "Ideme s početným stavom nižšie a reorganizujeme aj útvary v posádke Prešov, čím dôjde k poklesu civilných zamestnancov, ale aj profesionálnych vojakov vo vyšších vojenských hodnostiach," dodal M. Kováč. Reorganizácia neznamená znižovanie početného stavu útvarov. Naopak, napríklad v Michalovciach vytvárajú okolo sto nových pracovných miest a budú naberať profesionálnych poddôstojníkov a mužstvo. Okolo 50 profesionálnych poddôstojníkov a mužstvo prijmú aj v Trebišove a pravdepodobne podobný počet príjmu aj do útvarov v Prešove, hoci v tomto prípade smerné číslo hovorí len o 25 nových pracovných miest.
V 1. mb už vypracovali návrh tabuľkového stavu príslušníkov nového veliteľstva brigády, podľa ktorého by malo mať o 30 až 40 osôb menej. "Problémom v celých Ozbrojených silách je, že máme veľký počet vyšších dôstojníkov a veľmi malé zastúpenie profesionálnych práporčíkov a poddôstojníkov. Tento pomer budeme musieť zmeniť," uviedol M. Kováč a dodal, že nové veliteľstvo brigády sa bude skladať z dvoch podplukovníkov, štyroch - piatich majorov. Počet príslušníkov veliteľstva brigády by okrem ďalších nižších dôstojníkov malo doplniť asi 20 profesionálnych poddôstojníkov. "Predtým bol pomer dôstojníkov na veliteľstve brigády okolo 92 percent, teraz ich bude okolo 55 percent a vyše 40 percent bude poddôstojníkov a práporčíkov." Zároveň bude prebiehať proces znížovania vojenských hodností.
"Teraz sa budeme musieť rozlúčiť s dôstojníkmi, ktorí nesplňajú požiadavku vzdelania," uviedol ako jednu zo svojich osobne najťažších úloh M. Kováč, pretože zákon umožňuje priznať takzvaný výsluhový dôchodok len vojakom v ďalšom služobnom pomere, ktorí odslúžili aspoň 15 rokov. Tým, ktorí nespňajú túto podmienku, je možné priznať výsluhový dôchodok iba na dobu dvoch rokov. "Je to aj zo sociálnej stránky dosť ťažké sa rozhodnúť, kto zostane, pretože zákonom je stanovené, že dôstojník na určitej hodnosti by mal byť iba do určitej vekovej hranice," uviedol M. Kováč.
Predpokladá sa, že veľká časť vyšších dôstojníkov namiesto preradenia do nižšej hodností požiada o výsluhový dôchodok. Nejde len o finančnú záťaž, ale aj o prechodné zníženie kvality výkonu služby. "Našou úlohou je eliminovať tento dopad na čo najmenší stupeň a nácvikmi čo najrýchlejšie nastoliť stav, aby to nebolo cítiť," načrtol zadanie najbližšej doby M. Kováč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš