financií síce doručili klientom doručovateľky, iní si pre svoje peniaze museli prísť na poštové úrady. Pred kanceláriami sociálneho odboru zavládol po dlhom čase nevšedný pokoj.
Vyplácanie sociálnych dávok po uplatnení novelizácie, respektíve ich znižovanie, veštilo nepriateľskú atmosféru a niektoré okresy uvažovali aj o bezpečnostných opatreniach. Zaujímalo nás preto, ako ľudia prijali rozhodnutia o nižšom mesačnom príjme v najväčšom okrese Prešovského kraja, kde je evidovaných 10 700 poberateľov sociálnych dávok.
Keď sme oslovili vedúceho odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade v Prešove Jozefa Dobroviča a opýtali sa ho, či ľudia nereagovali agresívne a teda nemuseli žiadať políciu o asistenciu, odpovedal nám s pragmatickým pokojom. "Neviem, prečo by sme mali tak degradovať našich klientov. Samozrejme, boli nespokojní a niektorí aj agresívni, ale nikto nikoho neohrozoval, ani nenapádal." Jedným dychom však priznal, že pracovníci odboru si už zvykli na slovné útoky a v predstihu sa snažili ľuďom vysvetliť, čo ich čaká. "Je to naša práca. Naučili sme sa vyrovnávať s tým, keď nás preklínajú a neželajú nič dobré ani nám, ani našim rodinám. Snažíme sa klientom vysvetliť, že sme len realizátormi opatrení, ktoré prijala vláda."
Faktom je, že dávky sociálnej pomoci v hmotnej núdzi pri posúdení z objektívnych aj subjektívnych dôvodov poklesli, ale príspevok na bývanie bol od 1. 1. 2003 nezapočítaný do príjmu a teda vyplácaný osobitne, ak žiadateľ preukázal vlastníctvo, alebo užívateľské právo k bytu. Pre jednu osobu ide o 1680 korún, pre dve fyzické osoby 2 900, pre tri 2 490, pre štyri a viac 2 900 korún. Rodiny teda v konečnom dôsledku finančne získali a zmiernila sa obava z narastania skupiny neplatičov.
V tej súvislosti sme sa opýtali, koľko rodín v okrese Prešov postihla avizovaná hranica sociálnej dávky do maximálnej výšky 10 500 korún, keďže predbežne sa uvažovalo o 20 rodinách. "V skutočnosti ide len o osem rodín. V tomto prípade sme za január usporili okolo 4 900 korún. Ide o zníženie o 10 až 20, prípadne 240 korún. V jednom prípade je to 1 490 korún aj to len preto, že klient nebol schopný zdokumentovať všetky požadované náležitosti. Je to o tom, že aj občan sa musí naučiť spolupracovať s úradom, aby sa nedostal do situácie, keď si ublíži sám."
Zaujímalo nás tiež, či sa už dá hovoriť o objeme usporených prostriedkov v rámci okresu Prešov, ale podľa J. Dobroviča je ešte priskoro. Neskrýval však pred nami, že na výsledok je sám zvedavý. Na našu otázku, či má pocit, že ľudia pochopili novelu zákona o sociálnej pomoci a sú pripravení vyrovnať sa s jej dôsledkami, reagoval pochybovačne. Ako nám povedal, obáva sa ďalšej vlny nespokojnosti o mesiac- dva, keď ľudia pri postupnom zvyšovaní cien pochopia, že so svojimi príjmami sú z mesiaca na mesiac vo väčšom mínuse.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš