územné, stavebné konanie či kolaudáciu. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že je všetko po starom, po prechode kompetencií na úseku stavebného úradu na samosprávu, sa veľa zmenilo.
Stavebný úrad zaradený do štruktúry prešovského Mestského úradu bude v skutočnosti vykonávať odbornú činnosť pre mesto Prešov a 37 obcí okresu zmluvne organizovaných v spoločnom obecnom úrade. Keďže po výberovom konaní bol do funkcie vedúceho stavebného úradu menovaný Marián Harčarík (bývalý vedúci odboru životného prostredia na OÚ), oslovili sme ho a opýtali sa, ako sa im podarilo zabezpečiť plynulý prechod kompetencií. "Do konca januára uzatvoríme gró žiadostí a spisov, ktoré sme na okresnom úrade prijali do 31.decembra. Zároveň prijímame nové žiadosti od 1. januára 2003 už ako zamestnanci stavebného úradu. Na základe zmluvnej dohody budeme v týchto priestoroch pôsobiť pravdepodobne do polovice marca." Dôvodom je fakt, že na Jarkovej ulici sa rekonštruujú priestory pre spoločný úrad a tie by mali byť skolaudované už koncom februára.
Keď sme sa opýtali na personál stavebného úradu, M. Harčarík pripomenul, že do spoločnej úradovne neboli zo zákona delimitovaní pracovníci OÚ, ale ich funkčné miesta. Faktom však je, že z OÚ prešli pod spoločnú úradovňu deviati odborní pracovníci, pre ktorých budú z OÚ delimitované mzdové prostriedky vo výške 1,1 milióna korún a prevádzkové náklady v hodnote 375-tisíc korún. K nim pričlenili ďalších troch pracovníkov z radnice, presnejšie z referátu územno-správneho, teda spolu s vedúcim je teraz v stavebnom úrade 13 zamestnancov. Delimitačné protokoly, vrátane spisovej agendy, majú byť uzavreté do konca januára 2003.
Starostovia spomínaných 37 obcí sa po prvý raz v tomto roku stretnú vo štvrtok a podľa našich informácií účasť avizovali aj richtári, ktorí sa doteraz nepripojili k vzniknutým spoločným úradovniam. Pravdepodobne ich k tomu motivovali nové povinnosti a finančné problémy so zabezpečením ich výkonu.
Zdá sa, že aj rebelanti, ktorí deklarovali samostatnosť, už pochopili, že združiť ročné poplatky na činnosť spoločného stavebného úradu je výhodnejšie. Poplatky sa odvíjajú od počtu obyvateľov v jednotlivých obciach. Pre ilustráciu, z 37 obcí najvyšší ročný príspevok zaplatia Ľubotice a to vo výške 8-tisíc korún a najnižší Lažany, kde ide o symbolických 477 korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš