príslušníkmi 3. Leteckej základne (LZ) v Prešove pri slávnostnom uvádzaní do funkcie jej nového veliteľa. Je to v súčasnosti asi najväčší problém Ozbrojených síl SR (OS SR) a mnohí ich príslušníci ho riešia odchodom z armády. To mal zrejme na zreteli aj J. Dunaj, keď apeloval, aby profesionálni vojaci nevideli v tom len krátkodobý efekt, ale pozerali sa naň z dlhodobého hľadiska.
Perspektíva uplatnenia pre vojakov sa črta najmä v jednotkách pre mierové misie v zahraničí. Len prešovská LZ má do konca roka pripraviť dve jednotky podobného typu, aká teraz operuje v Bosne a Hercegovine. Uplatnenie kvalifikovaných odborníkov je možné aj v domácich jednotách. Podľa J. Dunaja po vstupe Slovenska do NATO stúpne význam najmä vrtuľníkových jednotiek, preto prešovská základňa pripravuje modernizáciu svojich vrtuľníkov, aby boli schopné nasadenia v spolupráci s armádami Severoatlantickej aliancie. Súvisí s tým aj plánované zvyšovanie počtu nalietaných hodín pilotov 3. LZ v Prešove. Úroveň vyše 2 600 nalietaných hodín z roku 1993 prvýkrát prekročili v minulom roku, kedy nalietali viac ako tritisíc hodín a podobne postavenú látku majú aj v tomto výcvikovom roku.
OS SR v neďalekej budúcnosti plánujú aj úpravu platových podmienok vojakov, ktoré by sa mali priblížiť k štandardom NATO. "Nebude to hneď," zdôraznil J. Dunaj a dodal, že odmeňovanie podľa hodností by OS SR mali zaviesť pravdepodobne v roku 2005.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš