prešovských hasičov a dobudovanej administratívno-prevádzkovej budove. Dielo vyrástlo za dvadsať miliónov v dvoch etapách za necelé dva roky. Nové operačné stredisko je predprípravou na súčinnosť hasičov so záchranármi rýchlej zdravotníckej pomoci. Je vybavené internetom, všetky linky, ktoré cez neho prechádzajú, zálohujú digitálne, plánujú ho napojiť na systém Unikom, pre priame spojenie operačného dôstojníka s veliteľom zásahu. Krajské riaditeľstvo HaZZ dnes zamestnáva 530 zamestnancov, 426 z nich tvoria hasiči priameho zásahu.
Úradnícka časť prešovských hasičov si za dvadsať miliónov vychutnáva nové priestory. Podľa prezidenta Paluša v najbližšej dobe k zlepšeniu pracovných podmienok pre zásahové skupiny jednotky v Prešove nedôjde. Prioritou je podľa neho zabezpečiť priestory pre hasičov v Poprade, čo zo 109-miliónového balíka na kapitálové výdavky všetkých hasičov v republike zhltne 30 miliónov korún. "Nový nájomca priestorov popradskej jednotky súhlasil s tým, že ich tam nechá do konca budúceho roku. Keď nezabezpečíme priestor pôjdu popradskí hasiči na ulicu," dôvodil Paluš. Prešovskí tak naďalej ostanú v starej budove, s plesnivými sprchami, jedným záchodom a pisoárom, garážou bez fungujúceho odsávania výparov.
Zaujímalo nás i to, či prezídium plánuje obnoviť vozový park zásahových vozidiel. Muži, ktorí s jeho pomocou dennodenne vyrážajú na pomoc občanom, v Prešove a okolí konštatujú, že ani zďaleka nie je vyhovujúci.
Prešovský výškový rebrík s podvozkom Tatra 148 má podľa našich informácií 29 rokov, na pomoc vo výške namiesto sekúnd obete nešťastí čakajú minúty. Opakované poruchy sa vyskytujú na všetkých zásahových vozidlách v jednotke. Nie je výnimkou, že družstvo na ceste k požiaru niekoľkokrát presadá z vozu do vozu. Tento fakt si prezident Paluš uvedomuje. "Bohužiaľ, ani tohto roku k zásadnej obmene vozového parku nedôjde."
Naše informácie hovoria o tom, že hasiči prešovskej jednotky do dnešných dní nedisponujú predpísaným výstrojom. Mráz si musia vychutnávať v päťročných snáď ešte ohňovzdorných čižmách s oceľovou špičkou. Nájdu sa takí, ktorí majú zastaralé ochranné odevy. Pri príležitosti nástupu pred strihaním pásky boli niektorí jednotlivci vedením vyzvaní, aby si od kolegov požičali nové helmy, namiesto svojich starých. "Z hľadiska oblečenia a ochrany príslušníka je to v porovnaní s hociktorou inou krajinou. Jednak čo sa týka veku ošatenia, aj technického riešenia," konštatoval Paluš, na margo našej otázky, kedy sa hasiči dočkajú zodpovedajúcej ochrany.
Prešovská realita tretieho najväčšieho mesta na Slovensku a jeho okresu je trinásť hasičov na jednu zmenu. Popri dovolenkách, práceneschopnosti, školeniach, náhradných voľnách, či rekondičných pobytoch, je na jednej zmene hasičov len deväť. Výnimkou teda nie sú prípady, že aj veliteľ zásahu, ktorý by mal mužstvo, terén a situáciu v boji kontrolovať musí hasiť. Ohrozené tak nie sú len životy hasičov, ale aj tých čo na pomoc čakajú. "Snáď sa nám podarí obnoviť tradíciu po požiaroch v Slovenskom Raji, kedy bolo rozhodnuté, že ročný nárast počtu hasičov by mal byť o sto tridsať po dobu piatich rokov. Minulého roku sa nám to podarilo, na rok 2003 sa s tým už nepočíta. Vo vláde sa však túto požiadavku pokúsime presadiť. Je skutočne oprávnená," priznal prezident Paluš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš