finančné tlaky na štátny rozpočet, sa od včera začali vyplácať tzv. "radikálne znížené" dávky sociálnej pomoci. Podľa pracovníkov odborov sociálnych vecí okresných úradov sa však v skutočnosti veľa neušetrí. Podľa nich totiž ide len o "takzvané zníženie."
"Podľa nás, ľudí z praxe, ide v globále o zníženie maximálne o niekoľko desiatok, možno stoviek korún. Radikálnejšie sa dotkne, iba slobodných poberateľov dávok, žijúcich vo vlastnej domácnosti. Ostatní, žiadne výraznejšie zmeny nepocítia. Môžem uviesť aj príklad, na prepočte jednej rodiny, ktorú tvoria dvaja dospelí ľudia. Pred novelizáciou bol jeden z nich posudzovaný ako "objektívny" s nárokom na 3490 korún. Druhý bol posudzovaný ako "subjektívny" s nárokom na 2440 korún. Spolu to predstavovalo 5930 korún. Dnes, po novelizácii, sú obaja partneri posudzovaní ako objektívni žiadatelia o dávku sociálnej pomoci, pričom na každého vychádza 2900 korún. Spolu teda dostávajú 5800 korún, čo je iba o 130 korún menej ako pred úpravou zákona," ilustrovala nám na tomto príklade novelizáciu zákona, pracovníčka Odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Kežmarku Veronika Gromanová.
Čo sa týka spomenutého príkladu, jednoznačne jej v ňom dáva za pravdu aj zástupkyňa vedúcej odboru sociálnych vecí Okresného úradu v Starej Ľubovni, Mgr. Nataša Hlinková. "U mnohých poberateľov dávok dôjde len k minimálnemu zníženiu. Samozrejme, treba prihliadať na fakt, že práve naši poberatelia sú jednou z najslabších sociálnych skupín, takže každé takéto opatrenie sa ich dotýka a chápu ho veľmi negatívne," dodáva.
S názorom, že celá problematika znižovania dávok je len veľkou bublinou, sme sa stretli aj na popradskom odbore sociálnych vecí. "V súvislosti s novelou sa najviac spomínala maximálna výška sociálnej podpory pre rodinu vo výške 10 500 korún, bez ohľadu na počet jej členov. Realita novelizácie je však taká, že do tejto dávky sa nezratúvajú napríklad prídavky na deti, či príspevok na bývanie. V konečnom dôsledku preto príjem mnohopočetnej rodiny môže dosiahnuť naďalej aj 20-tisíc korún mesačne," tvrdí pracovníčka spomínaného odboru Etela Lučivjanská.
V súvislosti s touto témou sa v poslednej dobe dostala do popredia aj otázka bezpečnosti pracovníkov sociálnych vecí. K angažovaniu polície pri výkone ich povolania však došlo len v Starej Ľubovni kde odbor sociálnych vecí chránia dvaja štátni policajti. V Kežmarku sú rozhodnutí volať policajtov až vtedy, ak to bude nevyhnuté. V Poprade nad týmto krokom ešte ani neuvažovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš