potvrdila riaditeľka Erika Cintulová. Vlani múzeum utŕžilo takmer 1 111-tisíc korún. Vzrástol aj počet návštevníkov. V roku 2002 ich bolo takmer 30-tisíc. Riaditeľka tento nárast pripisuje faktu, že ceny vstupeniek sú najmä pre zahraničnú klientelu v porovnaní zo zahraničím stále veľmi nízke a Kežmarok je stále pre hostí ubytovaných v Tatrách mimoriadne atraktívny. "Veľa návštevníkov sa k nám vracia. Navyše sa snažíme naše expozície stále dopĺňať o nové kusy a tak ich urobiť ešte atraktívnejšími," povedala E. Cintulová.
Skladba zahraničných hostí sa mení podľa dátumu v kalendári. V zime navštevujú Kežmarský hrad okrem našincov najmä Rusi a Ukrajinci, počas leta zasa Nemci, Poliaci a Česi. Mimoriadny záujem o prehliadku expozícii bol v posledný deň roka 2002. Podľa riaditeľky Múzea Kežmarok sa tržba v tento deň vyšplhala na 11-tisíc korún, kým v bežné dni "zarobia" okolo troch tisíc.
Horšie to bolo v porovnaní s rokom 2001 s návštevnosťou na Ľubovnianskom hrade. Vlani si ho pozrelo 57 400 návštevníkov. Je to zhruba o 3400 menej ako v roku 2001. Správca hradu Michal Ňaňko uviedol, že pod pokles návštevnosti sa podpísali povodne, ktoré znemožnili prejazd autobusov cez hraničný priechod s Poľskom Mníšek nad Popradom. Práve klientela od našich severných susedov dominuje v mozaike zahraničných návštevníkov hradu. "Pekne to vidieť na predaji detských lístkov. Tie nám klesli. Zájazdy s deťmi nemôžu prejsť cez Mníšek a cez ďalší hraničný priechod je to sto kilometrová okľuka. To sa už im neoplatí do Ľubovne ani chodiť," konštatoval správca.
Pokles poľských návštevníkov badať aj na percentuálnom pomere všetkých návštevníkov hradu. Kým Slovákov bolo 45 percent z celkového počtu, Poliakov "iba" 41,5 percent. Česi sa na celkovej návštevnosti podieľali 7,8 percentami. Podľa Ňaňka, až 40 percent návštevníkov kultúrnej pamiatky sa išlo po prehliadke pozrieť aj do neďalekého skanzenu.
V tomto roku sa chystajú pracovníci hradu dať do prevádzky vežu. Tá by mala slúžiť ako rozhľadňa a zatraktívniť prehliadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš