mimoriadnom zasadaní mestského zastupiteľstva, aby zvolili zástupcu primátora. Volili v utorok a chystali sa voliť aj vo štvrtok. Primátor František Slebodník však do dnešného dňa svojho zástupcu nemá. Prečo?
Jednoduchá matematika
Výsledky komunálnych volieb v Spišskom Podhradí pripravili staronovému primátorovi F. Slebodníkovi neľahkú pozíciu. Ako kandidát koalície HZDS, Smer, SDĽ bude viesť mesto s 11-členným zastupiteľstvom, v ktorom majú väčšinu pravicoví kandidáti 6 poslancov je z KDH, dvaja z radov SDKÚ. Za pozornosť stojí fakt, že medzi poslancami KDH sedí aj Štefan Mačuga, hlavný súper F. Slebodníka v primátorských voľbách. Za víťazom zaostal o 67 hlasov: F. Slebodník 777 hlasov, Š. Mačuga 710 hlasov. Matematika je jednoduchá bez podpory poslancov KDH a SDKÚ nebudú schválené žiadne primátorom predložené návrhy. To sa ukázalo už pri voľbe zástupcu primátora.
Tri rokovania, výsledok žiaden
Voľba viceprimátora bola na programe rokovania podhradských poslancov už trikrát, no bez výsledku. Dvaja primátorom navrhnutí kandidáti z poslaneckého klubu KDH nezískali potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov. Za prvého navrhovaného kandidáta Františka Pravlíka hlasovali traja poslanci, 6 bolo proti, 2 hlasy boli neplatné. Na ďalšom rokovaní predložil primátor druhý návrh padlo meno Jána Furmana (KDH), ktorý v tajnom hlasovaní dostal 3 hlasy, 7 poslancov bolo proti, jeden sa zdržal. To bolo minulý týždeň v utorok. Už vo štvrtok sa poslanci stretli na ďalšom mimoriadnom zasadaní, primátor však žiaden návrh na voľbu zástupcu nepredložil. Ďalšie rokovanie bude tento štvrtok. Z doterajších hlasovaní je jasné, že dvojicu navrhovaných kandidátov vlastní kolegovia z poslaneckého klubu KDH nepodporili.
Prečo poslanci KDH hlasovali proti vlastným ľuďom?
Túto otázku sme položili šéfovi poslaneckého klubu KDH Jozefovi Bačovi (na snímke).
"Na politickom rokovaní s primátorom vyšiel z našej strany návrh na Štefana Mačugu. Podľa môjho osobného názoru, ak sa takíto dvaja ľudia dajú dokopy a nájdu spoločnú reč, nič lepšie pre mesto nemôže byť. Klub KDH bude trvať na tomto návrhu."
Čo v prípade, ak primátor nenavrhne vášho kandidáta?
"Budú sa zvolávať rokovania každé dva dni, kým sa nevyčerpajú všetky návrhy na poslancov. Dnes už niektorí poslanci vyhlásili, že rezignujú na takúto funkciu. Ostávajú možno dvaja-traja. Po dvoch-troch zastupiteľstvách bude zástupca primátora zvolený."
Považujete to za šťastné riešenie?
"Neviem, či je to šťastné riešenie pre mesto. Takí silní kandidáti na post primátora, akí vzišli z volieb, by nemali ísť proti seba, mali by si sadnúť, podebatovať a spolupracovať."
F. Slebodník a Š. Mačuga sú bývalí spolužiaci
Poslanec František Baluch z rovnakého politického tábora ako primátor sa netají svojím názorom na adresu KDH: "Tohto vášho kandidáta nikdy nenavrhneme!" Zákon je v tomto prípade na jeho strane, zástupcu primátora volí zastupiteľstvo na návrh primátora. Ak primátor nenavrhne spomínaného kandidáta KDS, nebude sa o ňom hlasovať. Štefan Mačuga si však spoluprácu s terajším primátorom vie predstaviť: "Pán primátor je môj bývalý spolužiak z vysokej školy. Myslím, že spolupráca je pri rozdelení právomocí možná. On má svoje kontakty, ja mám svoje kontakty. Obaja chceme robiť. To, že mi vyfúkol primátora, to ťažko hodnotiť. V zastupiteľstve sedí môj manšaft, s ktorými chcem robiť a ľudia na to čakajú."
Rozhodne sa vo štvrtok?
Na štvrtok zvoláva F. Slebodník riadne rokovanie mestského zastupiteľstva. Chystá sa preložiť ďalší návrh na svojho zástupcu. Viac neprezradil. Po svojom zvolení za primátora zdôraznil, že Spišské Podhradie potrebuje mať viceprimátora na plný úväzok. Mal by to byť človek, ktorý dokáže mestu priniesť peniaze z predvstupových fondov EÚ. A peniaze toto mesto potrebuje ako soľ. Krátka prechádzka po námestí a pohľad na rozpadávajúce sa meštianske domy nepotrebujú komentár. Zatiaľ však eurá zo zahraničia nemá KTO zháňať, politické tábory v podhradskom zastupiteľstve nenašli spoločnú reč. Hovorí sa o patovej situácii.
Čo hovorí zákon?
Ak sa primátor a zastupiteľstvo nevedia zhodnúť na zástupcovi a vznikne patová situácia, zákon to nerieši. "Mestské zastupiteľstvo môže v prípade neprítomnosti alebo nespôsobilosti primátora poveriť niekoho z poslancov vykonávaním funkcie zástupcu, a to len na určitú dobu. Nie je totiž nevyhnutné, aby primátor mal zástupcu. Zákon nestanovuje povinnosť obsadiť túto funkciu. Mesto môže fungovať aj bez zástupcu, nemá to vplyv na výkon samosprávnych funkcií," objasňuje Oľga Gáfriková, tlačová tajomníčka Združenia miest a obcí Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš