nebezpečnostných relé, ktoré sú súčasťou spotrebnej, medicínskej či dopravnej techniky. Tie dodáva aj svetovo známym spoločnostiam akými sú napríklad Siemens, Bosch či Schneider.
Od roku 1997 objem jej produkcie niekoľkonásobne vzrástol, čo sa prejavilo aj v raste zamestnanosti v spoločnosti. Najväčší zlom v ekonomike a produkcii firmy nastal minulé leto, keď bol do jej kežmarskej pobočky presunutý výrobný program jedného z nemeckých závodov korporácie Danaher. V súvislosti s následným geometrickým nárastom produkcie firma definitívne zamenila svoje pôvodné priestory v bývalej materskej školy spoločnosti Tatraľan za vyše 4 000 metrov štvorcových výrobných hál tohto podniku v kežmarskej mestskej časti Pradiareň. So zmenou miesta pôsobenia nastala aj obmena názvu firmy na Hengstler Ltd., čo viac odráža jej príbuznosť s nemeckým koncernom, ktorý jej ďalej členom americkej korporácie Danaher. S pomenovaním KACO Elektrotechnika sa však ešte stále stretneme ako s obchodným názvom.
"Ku koncu minulého roka spoločnosť zamestnávala 192 ľudí. V súvislosti s ďalším rozširovaním výrobného programu sa toto číslo do konca tohto roka zvýši na predpokladaných zhruba 240 ľudí," dozvedeli sme sa bezpochyby dôležitú správu pre nezamestnanosťou skúšaný región od výkonného riaditeľa kežmarského závodu spoločnosti Hengstler Ing. Vojtecha Bodnára (na snímke). Na tento počet zamestnancov je samozrejme naviazaných niekoľko stoviek pracovníkov subdodávateľských firiem. V tomto roku firma očakáva aj výrazný nárast tržieb. Oproti odhadovaným 190 miliónom za minulý rok, by mali vzrásť na približne 270 miliónov. Za minulý rok však spoločnosť s vysokou pravdepodobnosťou vykáže záporný hospodársky výsledok.
Podľa V. Bodnára to však súvisí s výraznými vstupnými nákladmi, ktoré spoločnosť stál presun časti výroby z Nemecka na Slovensko. "Najväčšie náklady predstavovalo cestovné a diety pre množstvo našich robotníkov, ktorých sme vyslali na zaučenie sa do Nemecka. Je to o súčasných obetovaných nákladoch, ktoré v budúcnosti prinesú výrazne vyššie výnosy," tvrdí riaditeľ podtatranského Hengstleru. Ten plánuje v tomto roku presunúť do Pradiarne okrem iného aj výrobu mechanických a elektromechanických počítadiel či metalickú produkciu, vďaka ktorej budú samovýrobcom komponentov potrebných pre výrobu relé.
O ďalších výrobných plánoch sa Vojtech Bodnár z hľadiska strategických zámerov korporácie Danaher odmietol zmieniť. Naznačil však, že v aktuálnom horizonte najbližších rokov ráta americká spoločnosť s rozšírením objemu produkcie, čo by mohlo mať priamy dopad aj na samotnú reindustrializáciu a s tým spojenú otázku riešenia zamestnanosti v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš