ukazuje ako úspešný krok k docieleniu zníženia stresu a odstránenia depresií. A to všetko vďaka domácim psom.
Ich pôsobenie na psychiku človeka vo vzájomnom vzťahu vytvára predpoklad pre úspech a nie nadarmo sa hovorí, že práve pes je najlepším priateľom človeka. Názov kanisterapia je teda označenie spôsobu terapie, ktorá využíva pozitívne pôsobenie psa na zdravie človeka.
Na Slovensku zatiaľ neexistuje oficiálne stredisko kanisterapie, avšak jej vplyv sa prejavuje v kynologickom športe agility. Psy, vedení svojimi majiteľmi, prekonávajú prekážky na trati a tým sa uplatňuje ich poslušnosť, snaha získať úspech a radosť zo života. Byť úspešný v tomto športe však nie je možné bez dokonalého partnerského vzťahu medzi psovodom a psom. Psovod preto potrebuje dobré znalosti o základoch výchovy a výcviku svojho psa, aby mu porozumel za každých okolností a poznal zákonitosti jeho chovania.
V Poprade momentálne funguje Miestny agility klub Tatry-Poprad pod záštitou Slovenského klubu agility, ktorý má však zatiaľ iba dvoch trénerov a piatich pretekárov. Organizácia vznikla krátko po celoslovenskom školení trénerov z júla minulého roku, ktoré bolo ukončené ziskom licencie. Sídlo klubu je na Predných Honoch na sídlisku Západ. Tréningy bývajú zväčša pravidelne, v zime raz, v lete trikrát do týždňa.
"Na tréningoch nepanujú nejaké stabilné pravidlá," konštatuje Martin Bartl, jeden z trénerov agility v tomto klube. "Je to viac-menej o zábave a uvoľnení sa popri všedných problémoch. Kvôli chybám sa stresy nerobia, každý má pri výcviku možnosť vyjadriť svoj názor," dodáva. Rôzne psy majú rôzne povahy, je preto nutná spolupráca nielen majiteľa a psa, ale aj všetkých členov navzájom. Majiteľ pozná svojho psa často lepšie ako tréner. Poopraviť trénera je teda vítanou samozrejmosťou.
Plemeno psa pritom nerozhoduje. "Je však dôležité, aby to boli psy pohyblivých plemien, nie pomalé alebo nesústredené. Menej sú tiež vhodné poľovnícke plemená," vysvetľuje Martin Bartl. Zúčastniť sa agility môže so svojím psom každý, kto spĺňa podmienky dané pravidlami Slovenskej asociácie kynológov. Na Slovensku prebiehajú súťaže hlavne v Bratislave, Nitre, Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku. Finančné prostriedky vybraté v kluboch sú použité na cestu a štartovné na pretekoch. Nie sú pritom vôbec vysoké, aby záujemcov o tento šport neodrádzali. "Náš klub sa ešte nezúčastnil žiadnej súťaže, vlastne sa iba rozbiehame. Bolo by dobre, keby sa počas tohto roku rozšíril o ďalších členov. Ja osobne si myslím, že v klube vládne dobrá nálada a príjemné vzťahy," dodáva Martin Bartl.
Byť v súlade so svojím psom je teda predpokladom úspechu v tomto športe. Aj keď canisterapia sa tu priamo neprevádzkuje, predsa len je badateľné, že psy svojou priateľskou povahou ovplyvňujú náladu človeka. "Ak by sa tu založilo centrum canisterapie, mohlo by sa pomôcť deťom, ktoré majú psychické problémy. Plán na takýto projekt by však vyžadoval overenie záujmu o tento spôsob terapie," uzatvára tréner klubu agility Tatry-Poprad.
Autor: Eva KOPANIČÁKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš