zamestnávateľov. Napokon, nie je žiadnym tajomstvom, že zamestnanec sa niekedy nechtiac dostáva do pozície rukojemníka rozhodnutí jeho zamestnávateľa. Hovoria o tom svedectvá mnohých ľudí, ktorí pracovali pre podnikateľa a keď ich prepustil s prekvapením zistili, že sa dostali do pozície dlžníkov voči rôznym inštitúciám.
Hoci je zákon na strane poškodených, nie vždy nájdu dosť odvahy riešiť problém súdnou cestou. Mali by. Potvrdzuje to aj prípad istého prešovského podnikateľa a majiteľa obchodno-stavebnej firmy, ktorý v rokoch 1998 a 1999 síce svojim zamestnancom pravidelne uplatňoval zrážky z miezd, ale neodvádzal ich na účty príslušných verejnoprávnych inštitúcií a zdravotných poisťovní. Týmto konaním spôsobil dlh vo výške 496 774 korún.
Okresný súd v Prešove ho uznal vinným za trestný čin neodvedenia dane a poistného a uložil mu trest odňatia slobody na dva roky s podmienkou odkladu na skúšobnú dobu tri a pol roka. Rozsudok voči podnikateľovi Tiborovi Kušnírovi nadobudol právoplatnosť ešte v novembri 2002. Prostredníctvom obhajcu súdu vysvetlil, že sa tak stalo v dôsledku zlej finančnej situácie vo firme a odvody neuhrádzal preto, aby nemusel prepúšťať a zachoval chod firmy, no postupne ich musel všetkých prepustiť.
Okresný súd v Prešove mu zároveň uložil zákaz podnikania do roku 2005 a požiadal odbor živnostenský na Okresnom úrade v Prešove o súčinnosť pri kontrole dodržiavania tohto zákazu. "Keď sme preverovali evidenciu, zistili sme, že sám požiadal o ukončenie živnosti a to ešte koncom roka 2001. Znamená to, že nemusíme konať, ale obdobie zákazu budeme evidovať ako prekážku podnikania a do tej doby mu nemôžeme vydať žiadne oprávnenie," informoval nás vedúci spomínaného odboru Mikuláš Drab.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš