Korzár logo Korzár Spiš

Pedagóga a ekonóma Karaffu uznávajú ako maliara aj akademici

Prešov - Pôvodom rodáka z Drienice v okrese Sabinov, 74-ročného syna lesníka Vincenta Karaffu (na obr.), vníma prešovská verejnosť predovšetkým ako

riaditeľa Krajského pedagogického ústavu. Nielenže roky žije v Prešove, ale počas 32-ročného pôsobenia v spomínanej funkcii ovplyvnil odborné vzdelávanie učiteľov vo vtedajšom federatívnom usporiadaní Československa. Rokmi si však získal vysoký kredit aj pre organizovanie inovatívnych kurzov pre učiteľov, súťaží a v úzkych kruhoch ho volali "staviteľ", keďže stál pri výstavbe mnohých školských objektov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Menší okruh ľudí vie, že vo voľnom čase maľuje a rokmi sa samovzdelávaním aj cibrením talentu vypracoval na umelca, ktorého kvality ocenili aj akademici. Napokon, svedčí o tom trikrát predĺžená výstava súboru olejomalieb Vincenta Karaffu, ktorú organizoval Klub výtvarných umelcov Slovenska v priestoroch Klubu Ministerstva obrany SR v Bratislave. Tá však nie je jedinou, len poslednou. Má totiž za sebou už 14 autorských výstav v Prešove, Košiciach, Sabinove, Lipanoch, Bardejove, Humennom a spolu s profesionálmi participoval aj na štyroch bratislavských výstavách.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímalo nás, kedy po prvýkrát pocítil túžbu zhmotniť svet v obrazoch. "Mal som skvelých českých učiteľov kreslenia už na meštianskej škole v Sabinove. Karel Hrubý a Marta Chamilová vo mne formovali kresliarske a maliarske schopnosti. Začínali sme portrétovaním a neskôr som skúšal maľovať kompozície, zátišia, architektonické prvky aj krajinu. Od perokresieb som prešiel k akvarelom a postupne k olejomaľbám," prezradil nám. Mimochodom, jeho profesionálna púť bola zaujímavá. V mladosti totiž ako syn lesníka pracoval v lese, na poli, chodil na rôzne brigády, ba dokonca fáral v "doloch" v Kladne. Stredoškolské vzdelanie ukončil v roku 1948 maturitou v Košiciach. Vysokoškolské vzdelanie sa rozhodol dosiahnuť v Prahe, kde začal študovať ekonomiku. Neskôr prestúpil do Bratislavy, ale ako nám povedal, paralelne študoval aj na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave a v roku 1952 absolvoval dve promócie. Stal sa teda inžinierom ekonómie aj pedagógom zároveň.

SkryťVypnúť reklamu

Medzičasom absolvoval vojenskú službu, prednášal na vojenských školách a v roku 1954 sa definitívne usadil v Prešove. Najskôr učil na Vyššej hospodárskej škole a od roku 1957 až do dôchodkového veku riadil KPÚ. "Vincent Karaffa ako zrelý odborník v oblasti vzdelávania učiteľov si začal čoraz viac uvedomovať svoje literárne a výtvarné nadanie. V oblasti literatúry faktu dlhšiu dobu zbieral a spracovával životné príbehy významných i menej známych hrdinov z obdobia II. svetovej vojny a SNP, ktoré uverejňoval vo viacerých novinách a časopisoch doma aj v zahraničí. Vo svojej maliarskej tvorbe venoval pozornosť prostrediu, odkiaľ pochádza. Príroda a architektúra sa preňho stali východiskovými hodnotami. Do námetov vkladá svoje spomienky, smútok i radosť, romantiku a vieru v život," povedal o ňom vedúci katedry výtvarnej výchovy na Prešovskej univerzite Anton Jusko pri jednej z autorských výstav pred dvoma rokmi. Nemýlil sa. Aj v 74 rokoch je doslova nabitý energiu a túžbou po hľadaní nových zážitkov.

SkryťVypnúť reklamu

Otec troch detí a starý otec šiestich vnúčat Vincent Karaffa nám prezradil, že po odchode do dôchodku sa naplno venuje maľovaniu a jeho manželka, pôvodne učiteľka, zase vnúčatám. Keď sme sa ho opýtali, či sa pokúša vštepiť lásku k umeniu aj im, s neskrývanou hrdosťou sa nám pochválil, že dcérin syn Filipko Kováč mal už svoje obrázky na výstavách doma aj v zahraničí. Zdá sa, že tak trochu spolu súperia, lebo aj dedko Karaffa má v týchto dňoch päť zo svojich obrazov na výstave v Japonsku.

Pokúšali sme sa dozvedieť niečo aj o jeho slabostiach, ale neúspešne. Zakaždým začal hovoriť o práci. Žeby to bolo ono? Pri jednom z obrazov zobrazujúcich vychádzajúci mesiac nad morom si predsa len zaspomínal: "V juhoslovanskej Dalmácii som pretancoval nádhernú noc. Povedal som si, že tú nočnú atmosféru musím zvečniť, lebo takú situáciu už neuvidím. Priatelia mi neverili. Vraj ako sa dá namaľovať noc, ale mne sa to podarilo."

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 018
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 000
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 812
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 926
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 605
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 553
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 932
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu