prístroj na rádiologickom oddelení za nový, modernejší. Špirálový CT stál 30 miliónov korún a do chodu ho bol včera slávnostne uviesť minister zdravotníctva Rudolf Zajac.
Ten povedal, že nejde o jeho zásluhu, ale o jeho predchodcu v ministerskom kresle Romana Kováča. "On bol ten, kto rozhodol o pridelení prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Tento prístroj bol pre popradskú nemocnicu veľmi potrebný, pretože mali tu dvanásťročný stroj, ktorý už aj koncepciou, veľkosťou a nákladmi na servis nemohol zodpovedať," uviedol minister. Dodal, že je to aj zásluha vedenia nemocnice, ktorá má "dobrý lobbing" na najvyšších miestach. Podotkol tiež, že po pripravovaných systémových zmenách v zdravotníctve ho budú potrebovať.
R. Zajac otvorene hovoril o tom, že systém štátnych dotácií nie je príliš šťastný. Nazdáva sa, že nie je správne, keď štát niekomu dá, inému nie. "Myslím si, že Poprad tento prístroj naozaj potreboval, pretože ho budú využívať nielen všetky tatranské ústavy, ale aj všetky okolité menšie nemocnice, predpokladám až po Spišskú Novú Ves a ďalej," konštatoval člen vlády. Dodal, že novým prístrojom sa hlavne znížia náklady na stanovenie diagnózy i samotnej liečby. "Dúfam, že si na takúto veľkú investíciu dokáže prístroj zarobiť," podotkol R. Zajac.
CT prístroj vlastní na Slovensku až na pár výnimiek v podstate každá okresná nemocnica. Najviac ich je však v samotnom hlavnom meste, a to až osem. Podľa ministra je to príklad zlého rozhodovacieho a riadiaceho procesu ministerstva. "Počet nie je dôležitý. Dôležité je efektívne využívanie. Takýto moderný stroj musí v podstate pracovať na tri smeny. Inak by nikdy na seba nedokázal zarobiť. Náklady na vyšetrenie nie sú veľmi vysoké a je veľmi dôležité, aby práve v množstve pacientov, ktorý takýto stroj dokáže vyšetriť, sa rozpustili náklady na zakúpenie. Je rozdiel, či počas životnosti stroja bude vyšetrených 40 tisíc alebo 400 tisíc pacientov," konštatoval R. Zajac.
Podľa slov riaditeľa NsP Poprad Štefana Vojtaššáka sa kúpou nového prístroja špičkových parametrov výrazne skráti čas pacienta na oddelení a umožní sa realizovať viac vyšetrení. Podstatne sa zlepší aj kvalita snímok.
Nové CT je rýchle. Vyšetrenie hlavy trvá 15 až 20 sekúnd, vyšetrenie hrudníka zhruba takisto. To je veľká výhoda pri vyšetrovaniach tzv. nespolupracujúcich pacientov, napríklad detí a pacientov v bezvedomí. Nové softvérové vybavenie zasa umožní robiť aj také vyšetrenia, ktoré tu doteraz neboli možné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš