1 a STV 2. Napriek tomu, že si 650 obyvateľov plní zákonom stanovenú občiansku povinnosť a platí koncesionárske poplatky, signál je taký žalostný, že napríklad pri športových zápasoch diváci nevidia puk, či tenisovú loptičku.
"Ani po 50 rokoch prevádzky verejnoprávnej televízie nemáme kvalitný signál. Niekoľkokrát sme oslovili prevádzkovateľa so žiadosťou o riešenie situácie, ale neuspeli sme," povedal nám starosta Kokošoviec Vincent Ivanecký. Majú smolu. Vrchy tamojšej Kráľovej hole prekážajú v prenose signálu z vysielača Dubník.
Vlani starosta robil opakovane niekoľko pokusov a oslovil Telekomunikačný úrad (TÚ) SR aj Slovenské telekomunikácie (ST), a. s., Rádiokomunikácie, o. z., dúfajúc, že investície nového vlastníka pomôžu vyriešiť aj ich problém. Odpovede, ktoré obci zaslali, však považuje prinajmenšom za zarážajúce.
Riaditeľ marketingu ST, a. s. Peter Alakša im vo svojom stanovisku potvrdil, že hoci je obec Kokošovce v bezprostrednej blízkosti vysielača Dubník, nie je dostatočne pokrytá televíznym signálom z dôvodu elektromagnetického tieňa, čo potvrdilo aj odborné meranie. "K zabezpečeniu dokrytia televíznym, alebo rozhlasovým signálom prostredníctvom satelitnej distribúcie modulácie môžeme pristúpiť po zaslaní objednávky. Prvá etapa prác zahŕňa šetrenie, meranie, vyhodnotenie a spracovanie výsledkov. Odhadované náklady sú 30-tisíc korún," uvádza vo svojom stanovisku z júna 2002 a upozorňuje na nutnosť zmluvného vzťahu na obdobie piatich rokov pri druhej etape, pričom cena za sprostredkovanie jedného programu je 75-tisíc korún ročne. Zjednodušene povedané, možnosť tu je, ale na náklady samosprávy a tá ich vo svojom skromnom ročnom rozpočte nemá. Keby na to aj mali, sú tu ešte ďalšie riziká. Navrhovaný kanál totiž môže odmietnuť Rada alebo Telekomunikačný úrad SR, neodsúhlasia ho okolité štáty, alebo Rada pridelí kanál na vysielanie iného programu v rámci výberového konania.
Stredisko Rádiokomunikácií pre východné Slovensko, presnejšie v tom čase poverený vedúci Vasil Pillár, sa po kontrolných meraniach tiež vyjadril, že v niektorých častiach obce je možné zabezpečiť vyhovujúci príjem, ale vo väčšine katastra obce to bude možné len výstavbou rádiokomunikačného zariadenia, čo si vyžiada vysoké investičné náklady. Tie sa odhadujú na 1 milión korún. Podľa priložených výsledkov je však zrejmé, že použiteľný obraz je možný len s predzosilovačom, v ostatných prípadoch je nepoužiteľný až nepozerateľný.
Faktom však je, že STV bola zodpovedná za pokrytie územia vysielačmi aj za financovanie výstavby vysielačov, ktorých dodávateľom boli Slovenské telekomunikácie. Otázkou potom je prečo už v minulosti neriešili problém, na ktorý opakovane upozorňovali funkcionári obce. Zakaždým bez úspechu.
V tej súvislosti pripomíname, že včera prevzal menovací dekrét nový riaditeľ STV Richard Rybníček a hoci ešte nie je známy presný termín, onedlho budú poslanci NR SR rokovať a hlasovať o novom zákone o STV. Medzi návrhmi je mimochodom aj zvýšenie koncesionárskych poplatkov zhruba o 30 percent, alebo návrh, aby sa STV stala akcionárom Rádiokomunikácií, čo by malo okrem iného prispieť k vyrovnaniu dlhov.
"Očakávam, že pri zvýšení poplatkov sa znova spustí kritika a ja budem najbližšie. Ľudia sa budú pýtať za čo platili toľké roky a majú platiť ešte viac, keď síce majú televízory, ale nepozerateľný obraz. Budú sa ma pýtať, ktoré mestá alebo obce okolo Bratislavy platili za vykrývače," posťažoval sa nám starosta a pripomenul, že rovnaký problém majú aj časti okolitých obcí Zlatá Baňa, Abranovce, Dulová Ves a Žehňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš