majiteľov vojenského újazdu Javorina. Štrnásť vlastníkov lesa Levočských vrchov, v okolí zlikvidovanej obce Blažov o svoje majetky opakovane bojuje od roku 1989. K včerajšej blokáde v Tichom Potoku (okres Sabinov), ktorá trvala od pol siedmej rána do poludnia pristúpili napriek tomu, že vonku bolo hlboko pod nulou. "Chceme ukázať, že sme tu, že stále stojíme o to, aby nám boli lesy prinavrátené. Zoštátnili nám to v roku 1949 na vojenské účely. Keď bolo proti komu bojovať, trpeli sme to všetci. Teraz keď sa hovorí o tom, že súkromník je najlepší hospodár, chceme to aj my dokázať," informoval nás Vranovčan Ján Vaľko, pôvodom z vysťahovaného Blažova. Problém blažovských urbárov bol dvakrát na pretras v parlamente. "Keď minulý rok návrh na prinavrátenie lesov predkladal Palko, chýbal na schválenie len jeden hlas." Blažovskí blokátori sú presvedčení, že vo vojenskej oblasti na rozhraní okresov Sabinov, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Levoča sa okrem legálnej ťažby drevo kradne. "Keď si chceme uplatniť nárok na svoje, musíme toto bohatstvo chrániť."
Blokáda pri rampe do Blažova včera trvala od skorého rána. Až na poludnie do oblasti vojenských lesov vpustili ťažké mechanizmy a lesných robotníkov, ktorí sa na protestujúcich zabávali opodiaľ. Zhruba po hodine blokovania sa skupinke dožadujúcej sa práva začal venovať vedúci Lesnej správy v Tichom Potoku Dušan Valo. Zo svojej pozície správcu protestujúcim tlmočil stanovisko nadriadených z ministerstva obrany. Armáda podľa neho vojenskú oblasť Javorina mieni opustiť v roku 2006. Keď sa ho nevolený hovorca lesy brániacej skupiny, osemdesiatročný pamätník Ján Vaľko spýtal, či im lesy mienia o štyri roky vrátiť ako holoruby, Valo vysvetlil, že práca Lesnej správy je založená výslovne na lesohospodárskom pláne. "Ktorejkoľvek kontrole dokážeme, že sme neporušili žiaden predpis." Keď si vypočul niekoľko obvinení z nedovolených výrubov skonštatoval, že krádeže v majetku evidujú, nemôžu im zabrániť a ich odhaľovanie prenechávajú iným orgánom činným v trestnom konaní. Po chvíli dohadovania sa podal Valo návrh, ktorý celú situáciu posúval o krok vpred. Inicioval dohodu, že v častiach, ktoré budú po roku 2006 navrátené vlastníkom, ťažiť nebudú. Na tento kompromis pristala i druhá strana, trval však len kým bola kauza pod dohľadom médií. "Keď ste odišli, predložil nám na podpísanie papier, na ktorom chýbalo miesto pre jeho podpis. Skončilo to patovou situáciou. Po americky," informoval nás Jozef Vaľko mladší popoludní. Dušan Valo, ktorého sme ešte dodatočne oslovili svoje rozhodnutie dôvodil slovami, že kým sú lesy v jeho správe a oponenti preukázateľne nedokážu svoje vlastníctvo, nemôže mu nikto z nich diktovať čo a ako má robiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš