vyčistení podnikateľského prostredia, ba aj o nástrojoch na oživenie ekonomiky.
Filozofia teoretikov je však často vzdialená od reality.
Ak by sme chceli prejsť k faktom, v okrese Prešov bolo na sklonku roku 2002 10 866 živých podnikateľských subjektov a údaje odboru živnostenského podnikania na Okresnom úrade v Prešove potvrdzujú, že ich počet z roka na rok rastie. Rovnaké zdroje však hovoria aj o tom, že výrobné živnosti klesajú a nárast zaznamenali len obchodné spoločnosti a firmy poskytujúce služby.
Popri zmenách, ktoré museli živnostníci absolvovať po uplatnené novely Zákona o živnostenskom podnikaní a Obchodného zákonníka sa nedá tvrdiť, že výsledky kontrol jednotlivých subjektov hovoria o dodržiavaní zákonov, nehovoriac o zlepšení vymožiteľnosti práva. Živnostníci sa spravidla s platením pokút neponáhľajú a niekedy musí do hry vstúpiť súd a exekútor. "Zvýšila sa účinnosť kontrol, o čom svedčí počet zistených porušení a uložených sankčných postihov. Práve pre problémy vo vymožiteľnosti sankcií sme pristúpili k tomu, že viac ako polovicu pokút v roku 2002 sme uložili v blokovom konaní. Ich úhrada sa pohybuje na úrovni 80,38 percenta," uviedol vedúci spomínaného odboru Mikuláš Drab (na obr.).
Keď sme sa opýtali, s akým porušením živnostenského zákona sa najčastejšie pri kontrolách stretávajú, povedal nám, že ide o neoznačovanie prevádzok úplným obchodným menom, menom a priezviskom osoby zodpovednej za činnosť prevádzky a ďalšie. Na otázku akú najvyššiu pokutu uložili za posledné štyri roky reagoval: "Najvyššia bola v hodnote 25-tisíc korún za neoprávnené podnikanie. Využili sme aj možnosť uložiť sankciu vo výške desaťtisíc korún, hoci prípad ešte nenadobudol právoplatnosť. Stalo sa tak na základe neposkytnutia súčinnosti pri výkone kontroly, keď podnikateľ dal zamestnancovi telefonicky pokyn, aby našu kontrolu nepustil do prevádzky."
Na druhej strane sa neraz stáva, že živnostníci dlhodobo nereagujú na výzvy a sankcie, skrátka nekomunikujú a nespolupracujú. Vari aj preto vlani dali po prvý raz podnet na zrušenie 11 právnických osôb na registrovaný súd. Jediným konateľom i spoločníkom je totiž tá istá osoba, ktorá síce uvádza sídlo v Prešove, ale činnosť spoločností je na celom území Slovenska. Od roku 1999 si neplní povinnosti nielen voči odboru živnostenského podnikania, ale ani daňovému úradu, ba objavilo sa aj podozrenie z trestnej činnosti. "Predpokladáme, že v súdnom konaní sa preukáže naše podozrenie, že neplní ani ustanovenia Obchodného zákonníka umožňujúce súdu tieto právnické osoby zrušiť," dodal, ale odmietol prípad bližšie konkretizovať, odvolávajúc sa na mlčanlivosť do skončenia súdneho preverovania. Keď sme sa zaujímali, či súd už na ich návrh reagoval, odpovedal záporne.
Upozornil tiež na legislatívny nedostatok vo vzájomnej informovanosti medzi súdmi na rôznych stupňoch a živnostenskými odbormi. Často sa stáva, že u živnostníka exekútor vymáha sankciu a ak ju nemôže vymôcť pre nedostatok majetku, náklady na svoju činnosť účtuje navrhovateľovi, v tomto prípade okresnému úradu a teda štátu. V súčasnosti vyhlásilo konkurz 106 právnických osôb a 20 fyzických, 99 ukončilo podnikanie a z nich 16 nevyhlásilo konkurz pre nedostatok majetku.
Pozitívne však hodnotil percentuálne zvýšenie podielu žien na celkovom počte podnikateľov. Zdôraznil aj stúpajúci trend živnostníkov vo veku od 20 do 29 rokov. "Čoraz viac mladých ľudí si zakladá živnosť. Je povzbudzujúce, že nám vzniká nová generácia nezaťažená majetkom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš