ktorej tvrdí, že v hladovke pokračuje, a to tak, že nebude prijímať ani potraviny, ani vodu: "Ľutujem, že som naletel. Zariadim si rodinné záležitosti a v hladovke už budem pokračovať naostro."
Dôchodca Ladislav Štilicha oslovil poslancov mestského zastupiteľstva v Bardejove viacerými požiadavkami. Konkrétne žiadal zbaviť právomoci vedenie Domova dôchodcov - domova penzióna dôchodcov Čergov na čele s riaditeľkou Annou Kurillovou, ďalej vykonať v domove hĺbkovú finančnú kontrolu. Tiež dať do súladu so zákon zistenia krajskej štátnej hygieničky, zabezpečiť dodržiavanie novely sociálneho zákona z roku 1998 a vyvodiť za jeho obchádzanie dôsledky. Rovnako požadoval uviesť do pôvodného stavu v penzióne hosťovskú izbu, rehabilitačnú miestnosť, ordináciu lekára a vrátiť zdravotným sestrám ich služobnú miestnosť. Napokon žiada preveriť štruktúru obyvateľov domova a ich prijímanie od roku 1998, teda dodržiavanie poradovníka, oprávnenosť prijatia, zdravotný stav, hmotnú a sociálnu núdzu.
Mimoriadne zasadnutie bardejovského zastupiteľstva sa následne zišlo koncom minulého týždňa. Ako sme už informovali, poslanci rozhodli o kontrole, ktorú v zmysle zákona má vykonať hlavný kontrolór mesta v penzióne domove dôchodcov, tiež zriadili päťčlennú poslaneckú komisiu, ktorá sa ďalšími požiadavkami Štilichu bude zaoberať. Tento záver rokovania zastupiteľstva bol Štilichovi oznámiť primátor Boris Hanuščak, hladovkár sa následne rozhodol svoju hladovku prerušiť.
Na zasadnutí bardejovského zastupiteľstva sa situácia v spomínanom sociálnom zariadení diskutovala z viacerých hľadísk. Svoj pohľad predniesla vedúca sociálneho odboru mestského úradu Tatiana Fedáková. Informovala, že penzión bol daný do prevádzky v roku 1992. Obyvatelia v tom čase prichádzali do penziónu na základe rozhodnutia obvodného úradu za mesačnú úhradu 390 korún. Novela sociálneho zákona, ktorá vstúpila do platnosti v roku 1999 však transformovala penzióny na domovy dôchodcov.
"Vznikla všeobecná nespokojnosť na celom Slovensku, aj preto následne vydal krajský úrad novú zriaďovaciu listinu, ktorou vytvoril kombinované zariadenie penzión - domov dôchodcov."
Zdôraznila, že v súčasnosti sa platí v sociálnom zariadení nájomné, strava a zaopatrovací poplatok. V penzióne je denný poplatok za zaopatrenie 7 korún a v domove dôchodcov od 17 korún do 50, podľa toho, aké zaopatrovacie služby ten ktorý dôchodca vyžaduje.
"Podľa toho, ktorý obyvateľ koľko platí, vie, či je umiestnený v penzióne, alebo v domove dôchodcov," konštatuje riaditeľka Kurillová.
V bardejovskom domove dôchodcov je v súčasnosti 77 obyvateľov, 31 z nich je v penzióne. Zároveň dodala, že keď počet obyvateľov penziónu klesne pod 25 percent, tak sa toto sociálne zariadenie celé zmení na domov dôchodcov.
"Pre nás by to znamenalo, že počet obyvateľov penziónu musí klesnúť na 19."
Riaditeľka ešte dodala, že podľa platného prevádzkového poriadku bude možné kapacitu zariadenia potom zvýšiť na 137 obyvateľov. Dôvodila, že minimálny životný priestor podľa vyhlášky totiž na jedného obyvateľa domova dôchodcov je 8 metrov štvorcových.
"Pritom v našom zariadení sú jedno a dvojizbové byty. Jednoizbový byt má 35 metrov štvorcových a dvojizbový 48."
Na otázku, ako je to s prevádzkovým poriadkom, keď krajská hygienička skonštatovala, že zariadenie bolo pretransformované z penziónu na domov dôchodcov bez súhlasu hygienika a bez toho, aby bola stanovená kapacita a spracovaný prevádzkový poriadok, Fedáková objasnila, že zariadenie prevzali v júli od krajského úradu, ale keď zistili, že tieto zákonom požadované náležitosti zariadenie nemá, tak okamžite dali veci do poriadku. Súhlas okresného hygienika pre prevádzku domova dôchodcov má dátum 4. novembra 2002.
Teda kým v roku 1992 bol poplatok za pobyt v penzióne necelých 400 korún, v roku 1995 sa vyšplhal tento poplatok na 1470 korún a dnes platia obyvatelia penziónu už 2520 korún. Novela sociálneho zákona 195/ 1998 Z. z. má však aj prechodné ustanovenia. Konkrétne v paragrafe 110, odstavec 13 sa konštatuje: "starostlivosť v domove penzióne pre dôchodcov, ktorá sa začala poskytovať pred dňom účinnosti tohto zákona sa považuje za starostlivosť podľa doterajších predpisov."
Aj preto dôchodcovia v penzióne mnohé zvyšujúce sa poplatky neuznávajú, neplatia ich a majú podlžnosti.
"Pôvodne sme napríklad platili za elektriku podľa hodín, teda každý zaplatil toľko, koľko elektriny spotreboval. Toto však už dávno neplatí a všetci platíme podľa toho, aký poplatok aký nám určí riaditeľka," argumentovala na zastupiteľstve obyvateľka penziónu Alžbeta Focková.
Riaditeľka k tomu poznamenala, že medzi neplatičov patrí aj pani Focková. Celkove v penzióne je podľa jej slov pätnásť neplatičov. "Na dlžníka Štilichu sme podali žalobu na súd, okresný súd vo veci rozhodol, ale pán Štilicha sa odvolal na krajský súd, ktorý vec vrátil na okresný súd a okresný súd vo veci zatiaľ opäť nekonal," skonštatovala Kurillová.
Tiež vysvetlila prečo zrušila hosťovskú izbu.
"Od roku 1992 bol z nej zisk necelých 18 tisíc korún. V roku 1999 v nej nespal nikto a tak isto ani v roku 2000. Odovzdali sme ju obyvateľke, ktorá mesačne platí 2490."
Ďalej dôvodila, že rovnako nebola využívaná rehabilitačná miestnosť.
"Ambulanciu pre lekára nemáme, lebo za toto by si pán doktor musel platiť prenájom, ale máme vyšetrovňu, kde lekár prichádza raz za týždeň na 2-3 hodiny a komunikuje s obyvateľmi, ktorí to potrebujú. Po ostatný čas v týždni slúži miestnosť zdravotným sestrám."
O slovo sa potom prihlásili aj dôchodcovia z domova dôchodcov.
"Tri roky som v domove, som v izbe, ktorá predtým nebola využívaná. Už som za jej užívanie zaplatila 140 tisíc, či to nie je lepšie, ako keď nie je využívaná?"
Povedala i to, že ona je spokojná v domove.
"Len ten jeden človek navádza k nespokojnosti, inak by sme si žili ako jedna rodina," dodal ďalší dôchodca.
Kým tento dôchodca hovoril, jedna z obyvateliek domova dôchodcov šepkala ďalšiemu, že riaditeľka mu odkazuje, aby aj on vystúpil. Tento najprv pochválil pomery v domove, povedal i to, že zlatý vek penziónov už skončil, zároveň sa spýtal, či tí, čo bývajú v domove dôchodcov, nemôžu byť rovní obyvateľom penziónu?
Deň po konaní zastupiteľstva nám Ladislav Štilicha zatelefonoval do redakcie a oznámil, že knihy, ktoré daroval knižnici v domove, mu doniesli vrátiť, ale tak, že mu ich nahádzali do predsiene garsónky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš