regionálneho rozvoja (MVRR) SR. Mimochodom, zverejnený bol na internetových stránkach vlády len v piatok 10.januára 2003. Spomínaný návrh je však v rozpore s návrhom, ktorý predložilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.
Obe ministerstvá majú rozdielny názor na to, ktorý orgán má v budúcnosti vydávať rozhodnutia o vyvlastnení súkromného majetku občanov a právnických osôb vo verejnom záujme a pre potreby súkromných investorov. Pripomíname, že MŽP presadzuje, aby pôsobnosť v oblasti vyvlastňovania prešla z okresných úradov na obce. V praxi to bude znamenať, že pod vyvlastňovacie rozhodnutia sa bude podpisovať primátor, alebo starosta. MVRR dôvodí, že tento prístup nie je v celospoločenskom záujme, pretože obce v prípade nevyhnutnosti rozhodovať pri vyvlastňovaní mimo svojich katastrov nedisponujú dostatočnými personálnymi kapacitami. Týmto argumentujú nevyhnutnosť, aby tieto aktivity zabezpečovali okresné úrady.
Je pozoruhodné, že ministerstvá zhodne uvádzajú dôvod na zmenu súčasného stavebného zákona a tým je plnenie úloh vyplývajúcich z uznesenia Vlády SR č.1287 zo 4.decmbra 2002. Výsledkom sú však protichodné materiály.
K návrhu MŽP sa vyjadrila aj Občianska iniciatíva "Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme". Verejnosť mala síce málo časového priestoru na zaslanie pripomienok a ak by ich kompetentní mali akceptovať, rovnakú pripomienku malo poslať 500 občanov. Zaujímalo nás preto, koľko občanov v skutočnosti zareagovalo. "Podporilo nás doposiaľ 250 ľudí. Jednou z našich požiadaviek je, aby pôsobnosť vyvlastňovacieho konania prešla na súdy a nie na obce. Tou hlavnou však je, aby bolo zaručené, že občania pri vyvlastnení dostanú za svoj súkromný majetok primeranú náhradu. Dnes to tak nie je, lebo sa vyvlastňuje za zlomok trhových cien," povedal nám hlavný splnomocnenec občianskej iniciatívy Richard Drutarovský.
Na našu otázku, či už dostali reakciu na svoju pripomienku nám odpovedal, že dva dni po skončení termínu, teda 10. januára prišla odpoveď z MŽP od Janetty Smažákovej. V nej splnomocnencom iniciatívy oznámila, že ministerstvo pripomienky neakceptuje. "Pripomienky nemôžeme v súčasnosti akceptovať, nakoľko presahujú zámer tejto právnej úpravy a vyžadujú viac času pre odbornú diskusiu," uvádza sa v reakcii MŽP zaslanej elektronickou poštou.
Podľa uvedených faktov sa zdá, že vláda nemá ujasnenú koncepciu v oblasti stavebného práva. Potvrdzuje to aj fakt, že MVRR chce ponechať právomoci okresným úradom, ale tie majú byť v roku 2004 zrušené. Ešte zarážajúcejší je návrh MŽP, aby sa vyvlastňovanie presunulo na obce, ktorým chýba kvalifikovaný personál. Napokon, v spoločných úradovniach bude pre niekoľko obcí pracovať 1 človek, ale otázkou je, či bude natoľko odborne zdatný, aby zodpovedne posúdil najzávažnejší zásah do ústavou chráneného vlastníckeho práva občana. "Je mimoriadne znepokojujúce, že ani jedno z ministerstiev sa vo svojich návrhoch nezaoberá zmenou súčasnej zákonnej úpravy vyvlastňovania z roku 1976, ktorá dodnes umožňuje nedôstojné vyvlastňovanie bez primeranej náhrady. V súčasnej situácii by sa unáhlené prijatie stavebného zákona, rovnalo prijatiu zlého zákona. Zvlášť, ak sa ním má oproti tomu súčasnému obmedziť účasť verejnosti pri povoľovaní stavieb," povedal nám Richard Drutarovský a pripomenul, že občianska iniciatíva vyzvala vládu na širokú verejnú a odbornú diskusiu o koncepcii stavebného zákona a zároveň ponúkla služby odborníkov a právnikov zo svojich radov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš