roku. Podľa našich informácií však nie všetky obce prejavili záujem o prevádzkovanie tejto služby, preto nás zaujímalo, ako sa situácia v jednom z najväčších okresov Prešovského kraja vyvinula. Podľa slov vedúceho odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove Jozefa Dobroviča, 44 obcí prejavilo záujem prevziať opatrovateľky pod svoju správu, 46 odmietlo a jedna nezaujala stanovisko.
Na našu otázku, kde majú hľadať pomoc pri opatrovaní ľudia zo spomínaných 46 obcí, reagoval, že v ich prípade prejde kompetencia pod samosprávny kraj.
"Neznamená to však, že nemôžu o opatrovateľky požiadať kedykoľvek neskôr. Pre obce a mestá, ktoré prejavili záujem, do konca januára delimitujeme 130 zamestnancov, ktorí zabezpečujú starostlivosť o 346 odkázaných občanov. Finančné prostriedky vo výške 9,2 milióna korún budú súčasťou ročného rozpočtu krajského úradu. Na základe žiadostí z príslušných obcí a samosprávneho kraja budú úhrady za vykonané služby v roku 2003 zasielané na účty žiadateľov," vysvetlil.
Pre úplnosť dodávame, že opatrovateľská služba je poskytovaná občanovi, ktorý je pre svoj nepriaznivý zdravotný stav odkázaný na pomoc inej osoby. Aj preto musí byť delimitačný proces plynulý a nesmie sa znefunkčniť. Prípadné narušenie, alebo nepravidelnosť by mohla negatívne ovplyvniť zabezpečenie nevyhnutných životných úkonov u opatrovaného.
"V týchto dňoch poskytujeme samosprávam potrebné informácie. Podpisom delimitačných protokolov zo strany samospráv by sa mal celý proces ukončiť k 31. januáru," dodal.
Toto však nie sú jediné zmeny, ktorými sa sociálny odbor zaoberá. Hoci sme o novele zákona o sociálnej pomoci, teda znižovaní dávok, už informovali, opýtali sme sa, koľko rodín v okrese Prešov postihne obmedzenie, podľa ktorého sa dávka sociálnej pomoci pre jednu rodinu stanovuje na maximálnu hranicu 10 500 korún.
"V okrese máme 1700 poberateľov dávok sociálnej pomoci. Spomínané obmedzenie sa dotkne asi 20 rodín, pre všetkých ostatných bude zníženie dávok predstavovať zhruba 17 percent."
Termín ich vyplácania sa blíži a po incidentoch v minulosti, keď niektorých nespratníkov museli skrotiť policajti, sme sa opýtali, či nepripravujú aj bezpečnostné opatrenia. Na našu otázku reagoval zastupujúci prednosta OÚ v Prešove Peter Jerge.
"Nevieme odhadnúť reakcie, ani či všetci ľudia pochopili o čo ide, ale nerobíme žiadne opatrenia. V prípade potreby sme však pripravení požiadať o pomoc štátnu políciu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš