priestoroch, ktorým vrátia historickú noblesu, následne plánujú oživiť staré umelecké remeslá.
V skutočnosti spomínaná mimovládna organizácia združuje skupinu nadšených mladých ľudí, ktorí skončili strednú umeleckú školu a hľadajú uplatnenie v praxi aj týmto spôsobom. Momentálne dvanásť týchto mladých umelcov žije v starom meštianskom dome v Spišských Vlachoch, kde vo svojich ateliéroch a dielňach oživujú činnosť našich prastarých predkov, ako je kováčstvo, textilná tvorba, maľba a podobne. Okrem toho, títo mladí ľudia majú v bezplatnom prenájme aj starú zemiansku kúriu v Odoríne, s ktorou si už roky samospráva a verejná správa nevedeli dať rady. Toho roku plánujú presunúť svoje ateliéry a dielne taktiež do ďalších troch opustených historických objektov v Spišských Vlachoch.
"Spiš je krásna lokalita, kde sa nachádza mnoho architektonických opustených skvostov. Tento región je známy aj tým, že odtiaľ odchádza veľa mladých ľudí," uviedol riaditeľ občianskeho združenia SCEPUS Peter Šeďo dôvody, prečo si skupina poväčšine mladých Košičanov vybrala za sídlo svojej tvorby práve Spiš, kde v Dome umelcov žijú už od roku 2001. Spomínaný objekt, kde mladí umelci dávajú zelenú svojim umeleckým schopnostiam, im do bezplatného prenájmu ponúkla súkromná osoba, ktorá podobne ako oni zdieľa nadšenie a elán pre obnovu spišskej histórie. "Na začiatku nášho pôsobenia na Spiši sme rátali hlavne s podporou a pomocou samosprávy a verejnej správy. V praxi nám však skôr vychádzajú v ústrety súkromné osoby," popísal svoje skúsenosti P. Šeďo.
Od roku 2001 sa im v improvizovaných podmienkach podarilo zrealizovať workshop venovaný kamenosochárstvu. Celkovo myšlienku SCEPUS-u v praxi podporilo približne 150 mladých ľudí, vrátane študentov zo zahraničia. V lete sa im napríklad za pomoci dvadsiatich amerických študentov podarilo sčasti dať do pôvodného stavu miestny židovský cintorín.
"Naša vízia do budúcnosti je spojiť obnovu historických objektov a prezentovanie starých umeleckých remesiel s cestovným ruchom. Napríklad reálne si vieme predstaviť, že turistom ponúkneme ubytovanie a zároveň si budú môcť pozrieť výstavu, či v kováčskej dielni si bude zase môcť niečo ukuť nie moderným, ale takým istým spôsobom ako naši predkovia. Okrem toho návštevníkom Spiša chceme ponúknuť napríklad posedenie v pravej stredovekej krčme, či dobové koncerty," popísal ciele do budúcnosti P. Šeďo.
Piercing, dredy, tetovanie to sú prvé aspekty, ktoré udrú do očí konzervatívnemu domorodcovi pri stretnutí s mladými umelcami. Napriek tomu, že toto občianske združenie nedisponuje reálnou peňažnou sumou, ktorú by na svoju činnosť potrebovalo, na svojom konte majú snahu niečo zmeniť ale predovšetkým tvoriť. Životné podmienky v starom schátralom dome, ktorému pomaly vracajú nefalšovanú pečať historickej doby by odradili nejedného človeka. Ich všedný deň nezahrňuje tak typický aspekt tejto modernej doby televízor. "Na sledovanie programov ani nemáme čas. Ak sa aj večer nájde, poväčšine hráme na gitare a spievame," vysvetlil P. Šeďo.
Toho roku finančne SCEPUS-u pomohla Karpatská spoločnosť so sídlom v Košiciach, ktorá na ich činnosť prispela sumou 4-tisíc dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš