zriedkavejšie, ako sa pred desaťročím stretávali napríklad ich rodičia.
Pri našom miniprieskume, ktorý sme nedávno uskutočnili medzi žiakmi ôsmeho a štvrtého ročníka Tatranskej alternatívnej školy (TAŠ) v Poprade sme sa presvedčili, že deti rozumejú aj výrazom, ktoré majú oba jazyky diametrálne odlišné. Štvrtákom napríklad nerobili vôbec problémy pomenovania ako želva (korytnačka), židle (stolička), polštář (vankúš), alebo velbloud (ťava). Trocha sa zarazili, keď sme sa ich pýtali, čo v preklade znamená slovo játra (pečeň), alebo žízeň (smäd). Z približne pätnástich detí vedeli odpovedať asi dve. O čosi lepšie to bolo u ôsmakov. Tí sypali české slovíčka ako z rukáva.
Čeština, ktorej kedysi boli plné čítanky sa však zo škôl pomaly, ale isto vytráca. "Nie je to tak dávno, čo sme zo žiakmi v originále recitovali básne od českých autorov Máchu, alebo Jiřího Wolkra," spomína učiteľka slovenského jazyka Soňa Svienta. "Českí autori a texty v originále boli súčasťou čítaniek. Dnes je situácia úplne odlišná. Deti učíme z nových učebníc. Tam sú už českí básnici a spisovatelia súčasťou svetovej literatúry. Ich tvorba je preložená do slovenčiny. Predsa len, žijeme v dvoch odlišných štátoch, aj keď naše jazyky sú si veľmi podobné," konštatuje pedagogička. Dnes podľa jej slov deti po česky čítať nevedia. Ak aj áno, tento jazyk im robí problémy.
Ďalšia slovenčinárka Jana Escherová však podotýka, že hoci čeština sa zo školských lavíc v tichosti vytratila, deti na ňu nezanevreli. Najčastejšie sa s ňou stretávajú na internete, keď si potrebujú vyhľadať nejaký odborný text. "Keď niečomu nerozumiem, opýtam sa rodičov, alebo si otvorím slovník, alebo si jednoducho zmysel súvetia domyslím," povedal nám jeden z ôsmakov. Radšej má aj v českom jazyku dabované filmy. Slovenský dabing nepovažuje za kvalitnejší.
Na jednom z vyučovacích predmetov však čeština predsa len dominuje. A to na hodine hudobnej výchovy. Väčšina učiteľov dáva prednosť českým trampským pesničkám. Sú jednoduché, zábavné a texty sa ľahko učia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš