vodného a stočného sa premietli do cien za služby spojené s bývaním. Správcovia bytov sa obávajú najhoršieho. Nárastu počtu neplatičov.
Väčšina bytových družstiev už doručila svojím členom nové mesačné predpisy za služby spojené s užívaním bytu. Nárast je u každého majiteľa bytu, či nájomníka individuálny. Napríklad v prípade jednoizbového bytu, ktorí obývajú dvaja ľudia sa zálohové platby zvýšili z 1220 korún na 1440 korún. V priemere teda o 220 korún mesačne. Teplo stúplo z 540 na 650 korún. Výrazne vzrástla cena vodného a stočného. Zo 60 na 95 korún. K zálohovým platbám je potrebné pripočítať i ďalšie zvýšenie cien za elektrinu a plyn.
Riaditeľ správcovskej spoločnosti Slovbyt z Popradu Jozef Beck pre náš denník povedal, že v bytoch v ich správe zaplatí štvorčlenná domácnosť od 400 do 800 korún mesačne viac ako doposiaľ. Nie je v tom ale započítaný poplatok za odvoz tuhého komunálneho odpadu. Ten už účtuje priamo mesto. "Je to individuálne. Voda a teplo sú merané. Niekto spotrebuje viac, niekto menej. Poplatky spojené so samotnou správou bytového fondu, ako aj odvody do fondov údržby sme nemenili," dodal riaditeľ. Uviedol tiež, že v Kežmarku porastú ceny o čosi viac ako v Poprade.
Strach z nárastu počtu neplatičov má aj on. "Obávam sa, že problémy s platením začne mať aj doteraz najspoľahlivejšia časť našich klientov, dôchodcovia. Tí doteraz platili všetko a načas, ale po tomto zvýšení, neviem, neviem," konštatoval J. Beck.
Neplatiči dlhujú popradskému bytovému družstvu (BD) viac ako 3,5 milióna korún. Ekonomický námestník Jozef Lások tvrdí, že táto suma sa po prvých mesiacoch nového roka výrazne zvýši. "My už nemôžeme šetriť na ničom. Rezervy nie sú. Ak nezaplatíme dodávateľom, nič sa nás nebudú pýtať, odstavia nás. Navyše sú tu penalizácie, ktoré si nemôžeme dovoliť platiť," povedal námestník.
Ako dodal, chybu robí aj tlač. Tá cituje kompetentných vládnych predstaviteľov, ktorí hovoria, že mesačne by mala domácnosť zaplatiť zhruba o 400 korún viac. "Je to nezmysel a zavádzanie verejnosti. K tomuto číslu sa možno dopracujete v Bratislave, ale nie tu, kde vykurovacie obdobie trvá deväť mesiacov. Konkrétne v mojej domácnosti predstavuje zvýšenie poplatkov presne 741 korún. Podnik pritom v priemere zvyšoval ceny o 500 až 650 korún," konštatoval J. Lások.
Navýšenie cien tepla, teplej a studenej úžitkovej vody zdvihne ceny v Kežmarku v priemere o 500 korún. Podľa slov riaditeľa Mestského podniku bytového hospodárstva Kežmarok Jána Bešeneja sú domácnosti, kde táto cena stúpne až o tisícku. MPBH spravuje 3 500 bytov. "Už pred zvýšením boli poplatky na hranici únosnosti. Čo sa bude diať teraz ani nechcem vedieť," prezradil obavy riaditeľ.
Podobný názor má aj šéf staroľubovnianskeho správcu bytového fondu, spoločnosti Slobyterm Ján Orlovský. Ten označil vzniknutú situáciu za nenormálnu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš