Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Dôvodom je návrh novely Zákonníka práce SR. Mimochodom vstúpil do platnosti len vlani v apríli a je diskutabilné, či ho všetci zamestnávatelia aj dodržiavali. V návrhu je viac ako 150 zmien.
Podľa našich informácií sa protestu zúčastnilo okolo 130 zástupcov základných odborových organizácií OZ KOVO z celého Slovenska a medzi nimi bola aj dvadsiatka východniarov z Prešovského a Košického kraja. Zaujímalo nás, s akými pocitmi sa vracajú z Bratislavy a prečo sú presvedčení o potrebe okupačných akcií. Oslovili sme preto člena predsedníctva OZ KOVO pre Prešovský kraj Jozefa Balicu. "Dnešnú akciu zabezpečovalo OZ KOVO a každý deň sa pripoja ďalšie odborové organizácie. Minister Ľudovítovi Kaník urobil nezvyklé gesto. Poslal účastníkom horúci čaj a prisľúbil, že ich prijme na neformálnom stretnutí. Počas výmeny názorov minister obhajoval novelu predovšetkým v súvislosti s možnosťou zvýšenia zamestnanosti," priblížil nám včerajšiu atmosféru.
Na našu otázku, aké argumenty použili odborári, reagoval vymenovaním najdôležitejších výhrad, ktoré v konečnom dôsledku budú zamestnancov diskriminovať, alebo držať v akejsi "kazajke" záujmov zamestnávateľov. "Ide napríklad o zrušenie sociálneho fondu, zrušenie odstupného a odchodného, možnosť rozviazať pracovný pomer bez udania dôvodu, zrušenie minimálnych mzdových nárokov, čiže už nebude platiť žiadna kategorizácia pracovných činností, ďalej sa zruší povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť stravu, bezpečnosť pri práci, ruší tiež nárok na dodatkovú dovolenku. Prinajmenšom toto nemôže prispievať k znižovaniu nezamestnanosti."
V praxi to môže vyzerať tak, že každý zamestnávateľ ponúkne pracovníkovi len minimálnu mzdu a tomu, ktorý bude loajálnejší, alebo výkonnejší pridá, lebo tak sa rozhodol. Otázkou potom je, či tento princíp je meradlom hodnoty práce, alebo stupňa pracovnej náročnosti na Slovensku, alebo ako potom všetci ostatní pracovníci zaplatia za zvýšené životné náklady.
Podľa slov J. Balicu ide skôr o snahu eliminovať vplyv odborov na činnosť v podnikoch.
Ako príklad použil jeden z bodov v návrhu na novelu, podľa ktorého sa má posilniť právomoc zamestnaneckej rady, ktorú si môže nominovať zamestnávateľ a usmerňovať ju. Za logický nezmysel označil tiež návrh, že odbory si môžu realizovať kolektívne vyjednávanie, ale už nemôžu kontrolovať plnenie kolektívnej dohody. Toto právo budú plniť zamestnanecké rady, na čele ktorých bude zástupca manažmentu podniku. "Zvýši sa tým teda autoritatívnosť zamestnávateľa bez možnosti účinnej obhajoby zamestnancov zo strany odborov," dodal a pripomenul, že odbory neodmietajú automaticky všetky zmeny.
Zaujímalo nás, či a ako reagoval na ich argumentácie minister Kaník. "Môj názor je taký, a nie je to len môj dojem, že pán minister nemá preštudovaný celý návrh novely. Na naše argumenty reagoval prekvapene a zdalo sa, že niektoré informácie počul prvýkrát. Dokonca ich odmietal s tým, že to tak v návrhu nie je. Iné je, ako návrh vykladá on a ako bude schválený v zákone. Iste, ako minister nemusí ovládať všetky podrobnosti, ale má okolo seba tím spolupracovníkov, ktorí na novele pracovali. Nadobudli sme dojem, že ho niekto zavádza."
Faktom ostáva, že v súčasnosti platný Zákonník práce bol prijatý väčšinou poslancov parlamentnej koalície len vlani a tá je v takmer rovnakom zložení vo vláde aj teraz. Otázkou teda je, či mali odbornejšie postoje pred rokom, alebo teraz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš