vyplnili žiaci tretieho ročníka alternatívnej triedy folklórom.
Myšlienka postaviť v severnej časti Lipian školu vznikla podľa primátora Eduarda Vokála ešte v osemdesiatych rokoch minulého storočia. S výstavbou začali v roku 1990, o päť rokov dokončili prvú časť. Náklady na celý, podľa primátora "rozšafný" projekt, mali predstavovať 37 miliónov korún. Len do roku 1995, kedy sa stavba zastavila však do nej preinvestovali 46 miliónov. Za túto čiastku postavili desať tried, pre prvý až štvrtý ročník ZŠ. "Až v roku 2000 mesto Lipany prehodnotilo potreby školy, možnosti financovania stavby i zmeny projektovej dokumentácie," tvrdí primátor Vokál.
Pôvodná myšlienka projektantov počítala z piatimi pavilónmi školy. Dokončený pavilón A a rozostavané B, C, boli pôvodne určené pre učebne. Pavilón E mal byť hospodárskou časťou školy a jedálňou, pavilón D telocvičňou. Aj keď sa spočiatku zdalo, že peniaze na dokončenie sa nikdy nenájdu, našli sa. Z učebňového pavilónu B však mesto za dva roky vytvorilo 26 nájomných bytov, v ktorých sa od septembra 2002 býva.
V pôvodných projektoch prehnane veľké hospodárske a jedálenské "E-čko" premenili na triedy. Tie škola využíva od septembra, kedy už podľa riaditeľky Ľudmily Majerčákovej funguje ako plne organizovaná s osemnástimi triedami a takmer 500 žiakmi z mesta i blízkych obcí. Pavilón C odovzdalo mesto do užívania v utorok. Škola tak získala priestory pre ďalšie triedy, do ktorých postúpia dnešní ôsmaci.
Celkové náklady na školu primátor vyčíslil na 57 miliónov korún. Poslednou časťou, ktorá dnes ostala rozostavaná je pavilón D. V ňom bola od začiatku plánovaná telocvičňa. Primátor Vokál tvrdí, že za sedem miliónov z hrubej stavby dokážu urobiť viacúčelovú sálu, ktorú okrem cvičiacich žiakov využije i mesto na svoje akcie.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš