II a je zacielený na zlepšenie vzťahov Policajného zboru Slovenskej republiky a verejnosti. Projekt zahŕňa viacero oblastí. Okrem hodnotenia práce polície verejnosťou sa orientuje aj na pracovnú spokojnosť, na problematiku kvality riadenia v policajnom zbore, prevenciu kriminality mládeže, či na optimálne riešenie vzťahov polície a menšín. Projekt finančne podporuje Holandské centrum pre medzinárodnú policajnú spoluprácu a pri jeho realizácii pomáhajú odborníci holandskej polície.
Akcia je načasovaná na súčasné obdobie zmien, ktorým okrem iných spoločenských a štátnych inštitúcií, prechádza aj Policajný zbor Slovenskej republiky. Podľa predstaviteľov polície nejde iba o zmeny v organizačnej štruktúre ich zložiek. V súlade s demokratizačnými procesmi ide predovšetkým o to, aby sa tieto zmeny odrazili aj v zmene miesta a úlohy policajného zboru v našej spoločnosti. Predovšetkým však v činnosti, konaní a správaní jeho policajtov. Táto zmena je podľa policajtov charakterizovaná úsilím ich zboru o preorientovanie sa z tradičného typu autoritatívnych policajných síl na demokraticky orientovanú službu občanom. Výrazným prejavom uvedeného trendu má byť úsilie o približovanie sa polície k obyvateľstvu a k občanovi. Policajný zbor si totiž uvedomuje, že bez priblíženia sa k občianskemu prostrediu, bezpečnostným potrebám a požiadavkám občanov nemôžu optimálne plniť svoje spoločenské funkcie, pretože by polícií chýbal nielen potrebný prameň informácií, ale aj spoločenská akceptácia a podpora občanov, ktorú pre svoju prácu nevyhnutne potrebujú. Policajný zbor sa preto vydal na cestu svojho prerodu a približovania sa polície k občanom a nezakrýva či netají, že žiaľ nie všetko sa na tejto ceste darí plniť tak ako si to predsavzal.
"Sme si vedomí, že nedostatky v činnosti polície, v správaní a konaní jednotlivých policajtov spomaľujú spomínaný proces demokratizačných zmien v polícií a negatívne vplývajú na chápanie policajnej práce. Vedení úprimnou snahou skvalitniť našu prácu, zvýšiť dôveryhodnosť a spoľahlivosť Policajného zboru a zlepšiť imidž policajtov v regióne sa preto polícia obracia na vás, na občanov o pomoc a spoluprácu pri tomto úsilí. Lebo ak polícia nevie, čo od nej občania očakávajú, čo je pre nich dôležité, s čím sú nespokojní, ako jej prácu a samotných policajtov hodnotia, nemôže im ani poskytovať kvalitné služby," tvrdí riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade, JUDr. Jozef Dlugoš. Okresné riaditeľstvo PZ v Poprade chce preto formou reprezentatívneho prieskumu poznať názory či osobné poznatky o úrovní služieb poskytovaných políciou.
Už oddnes do 15. januára teda medzi obyvateľmi obcí a miest popradského okresu, začne distribúcia vyše tisícky dotazníkov. Pre tých, ktorí sa do reprezentatívnej vzorky respondentov nedostanú, je možnosť vyzdvihnúť si takýto dotazník osobne na Obvodných oddeleniach PZ v Poprade, Svite a Vysokých Tatrách.
"Chceme zdôrazniť, že prieskum sa týka iba hodnotenia policajtov Policajného zboru SR a v žiadnom prípade si ich nemožno zamieňať s policajtmi obecnej resp. mestskej polície, železničnej polície alebo s pracovníkmi iných bezpečnostných zložiek," dodáva J. Dlugoš, zdôrazňujúc že každý respondent, by mal hodnotiť policajtov iba v mieste bydliska a nedať sa ovplyvniť svojim subjektívnym názorom na prácu polície v celej republike.
Policajti garantujú, že prieskum bude anonymný a vyhodnocovať ho bude nezávislé vedecké pracovisko Akadémie policajného zboru v Bratislave.
Prostredníctvom dotazníka môže občan vysloviť svoju spokojnosť či nespokojnosť s jednotlivými oblasťami činnosti Policajného zboru v regióne i vyjadriť svoj názor na to, ktorým oblastiam kriminality v regióne by sa mala polícia prednostne venovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš