do praxe poplatky za výdaj liekov na lekársky predpis, poplatky za stravu a pobyt v nemocnici a ďalšie novinky. Viceprezident Slovenskej lekárnickej komory (SleK) PharmDr. Ján Valjan (na snímke) považuje tento zákon za nešťastný.
Aké sú výhrady lekárnikov k návrhu zákona?
"Návrh zákona o zdravotnej starostlivosti prináša niekoľko tragických vecí pre lekárne. Zavádza manipulačný poplatok 20 korún za vydanie liekov na jednom lekárskom predpise. Z tejto sumy ostávajú lekárni dve koruny, časť manipulačného poplatku vo výške 18 korún je za štatistické spracovanie lekárskeho predpisu a je príjmom poisťovne. Znamená to, že 18 korún odvedieme zdravotným poisťovaniam. Zákon z nás urobí pobočku poisťovní, čo je urážlivé. Je predsa choré, aby sme vyberali peniaze a odvádzali ich poisťovniam na to, aby mali na zaplatenie dlhov voči lekárňam. Iná situácia by bola, keby dlhy voči lekárňam boli vyrovnané. Považujem to za veľmi nekorektné voči pacientom i poskytovateľom zdravotnej starostlivosti."
Veľa sa hovorí o obrovských dlhoch zdravotných poisťovní voči lekárňam. Ako zákon rieši túto situáciu?
"Zákon prináša niekoľko nášľapných mín aj v tomto smere. Vážnou vecou je zmena poplatku z omeškania za neuhradené faktúry z 0,1 na 0,01 percenta za každý kalendárny deň. Tento poplatok môžeme uplatňovať voči zdravotným poisťovniam. Všetko by bolo v poriadku, keby rovnaké penále museli uplatňovať voči nám aj naši dodávatelia liekov. Ak to v parlamente prejde, lekárnici budú v obrovskej nevýhode.
Okrem toho lekárenská starostlivosť bude týmto zákonom vyradená zo systému zdravotnej starostlivosti. Je tu snaha presunúť lekárenskú starostlivosť medzi súvisiace činnosti, čo je podľa mňa európsky unikát. Je to dehonestácia vysokoškolského vzdelania, diplomov a atestácií lekárnikov. Na jednej strane vláde hovorí o vstupe do Európskej únie, na druhej strane schváli zákon, ktorý nie je v súlade s európskou legislatívou."
Čo teda bude prijatie zákona v parlamente znamenať pre slovenské lekárne?
"Mám dojem, že celková reforma nerieši komplexne zdravotnú starostlivosť, len zdôrazňuje len finančnú stránku. V tejto situácii sa navyše objavujú útoky proti stavovským organizáciám lekárov i lekárnikov. Niekomu zrejme vyhovuje mútiť vodu a robiť z toho problém. Stavovské organizácie pritom existujú
zo zákona a pri poskytnutí právomocí v kultúrnych krajinách odborne riadia činnosť osôb v slobodných povolaniach. Je pravdou, že štát nemá odvahu presunúť kompetencie na komory, no otvárať otázku existencie stavovských organizácií je teraz úplne zbytočné. Osobne v tom vidím snahu obmedziť právomoci lekárov i lekárnikov voči štátu. Jednotlivec totiž nič nezmôže, stavovská organizácia áno."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš