januára, pracovníci odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Povodie Bodrogu a Hornádu v Poprade, museli vzhľadom k veľkým výkyvom teplôt z viacerých miest Velického potoka ťažkými mechanizmami odstraňovať nahromadené ľadové kryhy. Hrozilo totiž, že voda potoka vystúpi z brehov pri objekte krytej plavárne v Poprade, čo by spôsobilo určite nemalé škody. Prečo reagujem? Lebo si myslím, že menovaný závod spravuje povodie rieky Poprad aj v Kežmarku a dňa 30. 12. 2002 v neskorých večerných hodinách vzhľadom k veľkému otepleniu vznikla podobná, možno ešte horšia, situácia aj v Kežmarku. Na rieke Poprad v úseku smerom od elektrárenskej turbíny po Baptistický kostol v Kežmarku boli ohrozené domy na Nábrežnej ulici i Sihoti a podniky na druhom brehu rieky. Koryto v tomto intraviláne bolo naplnené temer po breh ľadovými kryhami a z obrovských krýh sa pred Baptistickým kostolom vytvorila veľká ľadová bariéra, ktorá bránila prietoku vody a voda v koryte stúpala spolu s ľadovými kryhami. Potrebné je podotknúť, že hneď na brehu rieky pri lávke je aj výmenníková stanica plynu a po lávke cez rieku vedie plynové potrubie. Moja otázka znie, kde boli pracovníci tohto závodu v tento deň, kde boli ich ťažké mechanizmy na uvoľnenie bariéry, aký je ich monitorovací systém a kde je oznamovacia povinnosť mestským orgánom? Nemyslím si, že ak by bariéra pod tlakom hromadiacej sa vody nepovolila a voda spolu s kryhami sa vyliala z brehov, že by boli menšie škody na majetku občanov bývajúcich v tejto lokalite, ale aj firiem sídliacich na druhom brehu rieky, pretože pri rýchlosti a veľkosti krýh by došlo k veľmi zložitej situácii a veľkým škodám, lebo v danej lokalite žijú aj starí a chorí ľudia, ktorým treba pomôcť.
Kedy už konečne vypočuje vedenie Povodia Bodrogu a Hornádu v Poprade občanov spomínanej lokality a dá rieku i jej prietok do pôvodného stavu, vyčistí zarastené koryto, aby každoročne ľudia v uvedenej lokalite nielen v lete, ale teraz už aj v zime mohli pokojnejšie žiť, a aby sa im nedevastoval ich súkromný majetok neustálym zatápaním pivníc rok čo rok. Odkedy bola Povodím, aj napriek písomným protestom a petíciám občanov tejto lokality, zriadená meracia stanica prietoku výšky vody na Nábrežnej ulici pri lávke, spomalil sa prietok vody pred lávkou a umelo sa zdvihla aj hladina vody navozením okolo 100 metrov kubických kamenia do rieky. Občania týchto ulíc majú odvtedy neustále problémy s vodou v pivniciach, kým do toho času sme takéto problémy nemali. Verím, že vedenie Povodia sa konečne zamyslí nad uvedeným problémom, pretože zostáva ešte veľa nezodpovedaných otázok. Dúfajme že len zatiaľ. Tentokrát to príroda zariadila sama, no nabudúce nemusí.
Mgr. Sylvia HOLOPOVÁ, Kežmarok
Pozn. redakcie: Tento príspevok je názorom čitateľa. Redakcia Tatranského denníka - KORZÁR si vyhradzuje právo na jeho skrátenie a upravovanie. Rovnako nezodpovedá za jeho obsah a takisto sa s ním nemusí stotožňovať.
Autor: NEMUSÍTE SO MNOU SÚHLASIŤ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš