zmeny týkajú aj povinnosti poberateľov sociálnych dávok odpracovať pre mestá a obce takzvané malé obecné služby. Hoci to nie je nové opatrenie, platilo totiž už od apríla roku 2002 a neujalo sa v praxi, ani tentoraz rezortné ministerstvo nestanovilo jasné pravidlá. Nevyriešilo totiž vzťah "sociálkára" s príslušnou samosprávou ani pracovno-právne, ani v súvislosti s ochranou bezpečnosti pri práci. Je preto otázne, aký efekt prinesie novela, ktorá má údajne zabezpečiť väčšiu kontrolu a zamedzenie čiernej práce.
Keďže práce by mali zadávať samosprávy, zaujímal nás názor ľudí z praxe. Oslovili sme starostu obce Široké v okrese Prešov Stanislava Bartoša (na obr.):
"Ako mnoho iných zákonov aj tento je šitý horúcou ihlou a je pre obce absolútne nevyhovujúci. Nemám problém dať človeku prácu, ale nemôžem ho zamestnávať stabilne, ak musím dodržať, aby sa v mesiaci vystriedalo okolo 160 nezamestnaných. Aký zmysel má, aby sme nasilu hľadali prácu na niekoľko hodín, ako ľudí prinútime urobiť výkon v obci," rozhovoril sa. Nahlas zauvažoval tiež nad tým, akú prácu môže dať napríklad alkoholikom, u ktorých je zrejmé, že záujem o prácu budú len predstierať, prípadne náradie, ktoré im pridelia, speňažia, alebo si ublížia. Argumentoval jasnejšími pravidlami pri verejnoprospešných prácach. Na jednej strane tam bol pracovno-právny vzťah, na druhej strane dokázali ľudí motivovať pracovne aj hmotne a to prémiami z obecného rozpočtu.
Opýtali sme sa teda, ako budú v súčasnosti zadávať práce. "Ponúkneme to len tým, o ktorých budeme vedieť, že môžeme čakať výkon a budú sa správať disciplinovane. Ostatným potvrdíme, že prejavili záujem pracovať, ak nás vôbec oslovia. Litera zákona bude naplnená a nad efektivitou nech uvažuje štát. Nikto ma nemôže nútiť, aby som prevychovával ľudí."
Zákon teda platí, ale ľahko sa môže stať, že starostovia v menších obciach, alebo naopak primátori veľkých miest, kde je doslova armáda ľudí bez práce, nebudú môcť z rôznych dôvodov akceptovať toto ustanovenie novely zákona. Či už z obavy pred možnými úrazmi, z organizačných alebo iných dôvodov.
Zaujímalo nás preto, či ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vydalo usmernenie smerom k Inšpektorátu práce v súvislosti s bezpečnosťou a oslovili sme krajského inšpektora v Prešove Júliusa Priputena. "Neviem o tom, že by existoval jednotný výklad, alebo presné usmernenie. Z nášho pohľadu, ako orgánu dozoru, ak je človek na nejakom pracovisku oficiálne, musí byť jeho ochrana adekvátne zabezpečená. Nemôže sa stať, že v prípade úrazu ostane konkrétny človek vo vzduchoprázdne," uviedol a jedným dychom pripomenul, že riešenie podstaty tejto otázky a prípadných dôsledkov nie je v ich kompetencii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš