K založeniu spoločných obecných úradov samosprávu nabáda aj štátna správa
Vranov nad Topľou - Stretnutie s predsedami samosprávnych miniregiónov a primátorom mesta Vranov nad Topľou Tomášom Lešom, ktoré včera zvolal
Jaroslav Suško
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prednosta Okresného úradu (OÚ) Igor Pribula, malo jediný cieľ. "Chceme iniciovať vznik spoločných obecných úradov," poznamenal I. Pribula. Tie zo zákona mali vzniknúť 1. januára, ale de jure existuje len Spoločný obecný úrad (SOÚ) vo Vranove nad Topľou. Lenže výpis z uznesení obecných zastupiteľstiev (OcZ), ktorými postupujú výkon prenesených kompetencií na tento úrad, zaslali len dve malé obce zo 46 patriacich do vranovského obvodu.
Spoločný obecný úrad v Hanušovciach nad Topľou, na ktorom sa taktiež dohodli starostovia obcí okresu na minuloročnom sneme Združenia miest a obcí vranovského regiónu, nevznikol ani formálne. Nebola k tomu vôľa poslancov OcZ ani starostov obcí, ktorí si brali "príklad" z fungovania vranovského SOÚ.
Z vranovského OÚ na samosprávu prechádza celkovo 4,2 pracovných úväzkov. Z toho tri pre oblasť stavebného poriadku, 0,2 na úseku stavebnej časti dopravy a jeden v opatrovateľskej službe. Zatiaľ OÚ vo Vranove nad Topľou rozpočítava tieto pracovné úväzky na všetkých 68 obcí okresu. Túto situáciu I. Pribula názorne využil na poukázanie nutnosti vzniku spoločných obecných úradov. "Obce samostatne nezabezpečia výkon týchto kompetencií, lebo nemajú kvalifikovaných pracovníkov. Peniaze sa rozdelia, ale efekt z nich na výkon tej - ktorej kompetencie bude diskutabilný, pretože obec to bude stať oveľa viac," podotkol I. Pribula, ktorý má za zlé Združeniu miest a obcí Slovenska, že sa vehementne dožadovalo kompetencií a finančných prostriedkov na ich výkon, ale nepostaralo sa o prípravu odborne kvalifikovaných pracovníkov. Napríklad výkon kompetencie v ochrane drevín a prírody vykonáva len jeden pracovník mesta Vranov nad Topľou, ale v ostatných obciach okresu nikto.
Pri prechode kompetencií zo štátnej správy na samosprávu zaúradovali aj komunálne voľby v závere minulého roka, kedy v mnohých prípadoch došlo k zmenám na postoch starostov a primátorov. Tí mali povinnosť zvolať ustanovujúce zasadnutia miestnych zastupiteľstiev do 6. januára. Od 1. januára však už zo zákona sú obce a mestá povinné zabezpečiť výkon nových kompetencií.
Pre uvedené okolnosti však dochádza k vákuu. Obce nové kompetencie ešte poriadne ani nevedia ako majú vykonávať a štátna správa už zo zákona ich nemôže vykonávať. OÚ majú do konca januára pripraviť delimitačné protokoly, v ktorých rozdelia finančné prostriedky na tovary a služby a na mzdy a odvody ako aj spisovú agendu.
Po 1. januári, keď na obce a mestá prešli kompetencie v opatrovateľskej službe a najmä náročne z pohľadu odbornosti kompetencie v oblasti stavebného poriadku, už aj starostovia nehľadiac na tlak zákona prišli na to, že bez SOÚ sa nezaobídu. "Založenie spoločného úradu medzi starostami nášho obvodu už bolo prediskutované," vyjadril sa o ďalších krokoch samospráv predseda hanušovského miniregiónu Michal Dvorjak, ktorý by o zriadení SOÚ so sídlom v Hanušovciach nad Topľou mal dnes spolu s ďalšími starostami obcí hanušovského obvodu rokovať s primátorom mesta Františkom Tkáčom.
Predsedovia ostatných miniregiónov okresu Vranov nad Topľou súhlasili so zriadením SOÚ so sídlom v budove OÚ. Tento spoločný úrad by mal fungovať od 15. januára a svoju činnosť začať kompetenciami v oblasti stavebného poriadku a opatrovateľskej služby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš