svoju prevádzku v roku 1996. Odvtedy hlavne policajné zložky márne iniciujú jej znovuotvorenie. Snaha totiž poväčšine zlyhala na neochote starostov a primátorov spádových obcí a miest z okresu Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica prispievať podľa počtu obyvateľov na činnosť záchytky.
Poplatok na jedného obyvateľa na rok činí približne 50 korún. Nový okresný policajný riaditeľ plk. JUDr. Vladislav Chroust v spolupráci s Nemocnicou s poliklinikou v Levoči v týchto dňoch znovu rozbieha aktivity, ktoré by smerovali k prevádzke protialkoholickej záchytnej izby.
"Záchytku zriaďuje Ministerstvo zdravotníctva SR po dohode s mestom či obcou podľa toho, pre ktoré územie je určená. Náklady hradia sčasti spádové obce, s ktorými je uzavretá zmluva. Ide o 600 korún na lôžko a deň," vysvetlil riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ v Spišskej Novej Vsi V. Chroust.
Ako ďalej dodal, potrebnosť tohto zariadenia dokazujú aj čísla. Za rok 1995 skončilo v Levoči na záchytke 162 Spišiakov. "Podľa zákona nemôžeme vykonávať procesné úkony s občanom, ktorý je pod vplyvom alkoholu. Nemôžeme ho napríklad umiestniť do cely predbežného zadržania. Protialkoholická záchytná služba však najviac chýba v prípade rodinného násilia, ku ktorému dochádza pod vplyvom alkoholu," argumentoval V. Chroust.
V týchto dňoch policajný riaditeľ už rozbehol rokovanie s levočskou nemocnicou. Okrem toho plánuje listami a osobnými stretnutiami apelovať aj na spišských primátorov a starostov. Spišský denník KORZÁR oslovil v rámci spomínanej témy aj predstaviteľov spišských miest a najväčšej obce na Slovensku.
Krompašský primátor Jakub Záhradnik by privítal obnovenie prevádzky záchytky, na druhej strane však tvrdí: "Každú korunu v mestskom rozpočte obraciame dvakrát." Podobnú rétoriku zdieľa ja primátor Spišských Vlách Ing. Ladislav Šterbinský. "V našom meste sa ročne vyskytnú dva až tri prípady ťažko zvládnuteľných opitých osôb. My záchytku nepotrebujeme. Hľadíme si každú korunu," dodal.
"V okrese by mala fungovať záchytka. Jej existencia a finančné prispievanie však musí byť zaručené právnou formou. Neviem si totiž predstaviť, že ročne na záchytke skončia traja Smižianci a my budeme platiť napríklad 50 tisíc ročný poplatok," vyjadril sa k tejto téme starosta najväčšej obce na Slovensku Smižian Ing. Michal Kotrady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš