úrad práce v Spišskej Novej Vsi, ktorý eviduje 11 537 nezamestnaných a borí sa so špecifikom spišského regiónu (nízke vzdelanie, vysoký podiel rómskeho etnika), na to sa Spišský denník KORZÁR opýtal riaditeľa JUDr. Michala Komaru (na snímke).
Čo očakávate od novely zákona o zamestnanosti?
"Na novoročnom stretnutí so zamestnancami som povedal, že nás čaká najťažší rok v doterajšej histórii okresného úradu práce. Vyzval som preto svojich spolupracovníkov, aby zmobilizovali svoje sily. Novela zákona zainteresuje obce do spolupráce s úradom práce pri riešení pracovného uplatnenia nezamestnaných občanov. Už pripravujeme dohody s obcami, na základe ktorých im budeme mesačne poskytovať údaje o nezamestnaných občanoch. Od nich môže obec žiadať, aby pre ňu vykonali práce menšieho rozsahu.
Do 20. januára zvoláme mimoriadnu poradu starostov, na ktorej ich budeme podrobne informovať. Novela rozširuje okruh povinností evidovaných nezamestnaných s cieľom zvýšiť ich osobnú zodpovednosť pri hľadaní zamestnania. To znamená, že evidovaný musí spolupracovať pri všetkých aktivitách, určených na zlepšenie situácie na trhu práce - poradenstve, rekvalifikácii atď. Je povinný sám si hľadať prácu. Osobne sa musí najmenej raz za 14 kalendárnych dní k nám alebo na miesto určené úradom práce za účelom preukázania hľadania pracovného miesta."
Ako budú nezamestnaní preukazovať hľadania práce?
"Ešte v januári zorganizujeme hromadné poučenie nezamestnaných, kde sa presne dozvedia svoje povinnosti. Tieto hromadné stretnutia budú v Spišskej Novej Vsi v dome kultúry a plánujeme ich aj vo vzdialenejších obciach, aby nezamestnaní nemali zvýšené nároky na cestovné. Na týchto stretnutiach bude povedané, aké formy preukazovania hľadania práce akceptujeme. Máme vzorové tlačivo potvrdenia pre účely úradu práce, ktoré potvrdí oslovený zamestnávateľ dátumom, pečiatkou a podpisom. Ďalej budeme rešpektovať žiadosť o prijatie do pracovného pomeru s podpisom zamestnávateľa o prevzatí, žiadosť zaslanú poštou s podacím lístkom alebo e-mailom. Tieto doklady nemôžu byť staršie ako 14 dní pred termínom hlásenia na úrade práce. Nebudeme brať do úvahy také doklady, ako napr. inzeráty vyhľadané v tlači, na internete, potvrdenie od sprostredkovateľov práce ani čestné vyhlásenie nezamestnaného."
Čo v prípade, ak nezamestnaný nepredloží tieto doklady?
"Vyradíme ho z evidencie pre nespoluprácu s úradom práce. Novela zákona o zamestnanosti sprísňuje podmienky na zotrvanie v evidencii v snahe predísť zneužívaniu postavenia nezamestnaného a eliminovať nelegálnu prácu. Z evidencie na základe zistenia Inšpektorátu práce okamžite vyradíme aj tých, ktorí budú vykonávať prácu bez pracovnoprávneho vzťahu. Znovu ich do evidencie zaradíme po uplynutí 6 mesiacov, a to na základe osobnej žiadosti."
Sú zamestnávatelia povinní potvrdzovať tieto tlačivá?
"Nie, nie sú. Môžeme očakávať obrovské ataky na zamestnávateľov. Ako to bude vyzerať, keď im mesačne príde niekoľko tisíc ľudí so žiadosťou o potvrdenie? Obávam sa, že nezamestnaní často ostanú na vrátnici firmy. Rozprával som sa už s mnohými zamestnávateľmi, ktorí vedia, že sú podľa zákona povinní hlásiť nové pracovné miesta, nič viac. Keď nám nezamestnaní neprinesú potvrdenie, vyradíme ich a zaradíme do evidencie o 6 mesiacov. Je to nápor na úrady práce a odklon od systému orientovaného na klientov na byrokratický systém."
Je v silách sprostredkovateliek zvládnuť dvojnásobné množstvo stretnutí s nezamestnanými?
"Zákon akceptujeme, no takýto veľký počet ľudí bude fyzicky veľmi náročné zvládnuť. Obávam sa možných fyzických útokov na sprostredkovateľky. Je možné, že ľudia budú agresívni. Naše sprostredkovateľky sú bezbranné ženy, ktoré si plnia svoje povinnosti. Preto chcem požiadať o spoluprácu mestskú políciu i Okresné riaditeľstvo PZ v Spišskej Novej Vsi."
Koľko evidovaných pripadá na jednu sprostredkovateľku?
"Máme 20 sprostredkovateliek. Na každú z nich pripadá 600 nezamestnaných. Každý deň sa stretne s 80 nezamestnanými. Kontakt so sprostredkovateľkou bude presne načasovaný. Stačí, ak niekto z klientov príde neskôr alebo naša pracovníčka ochorie, a celý kolobeh sa naruší. Neviem si predstaviť, ako to bude vyzerať v praxi. Na jedného klienta bude mať sprostredkovateľka čas presne 3,9 minúty. Teraz mala sprostredkovateľka na jedného klienta 15-20 minút času. Ak nám denne príde na úrad práce skoro 800 nezamestnaných, nastane kolaps v budove. Preto sa snažíme odbremeniť budovu úradu práce a stretávať sa s nezamestnanými v obciach. Na obci je, aby na to vytvorila vhodné podmienky. Starostovia si musia uvedomiť, že sú to ich občania a ich voliči.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš