Peter KALETA & Oliver ONDRÁŠ
Kežmarok / Poprad Novozvolení primátori Kežmarku a Popradu sa včera oficiálne ujali svojich funkcií. Prvý muž Kežmarku, Igor Šajtlava, predbehol v nástupe do funkcie svojho popradského kolegu o pár hodín, keďže tunajší poslanci sa na svojej ustanovujúcej schôdzi zišli už dopoludnia. Slávnostný charakter schôdze mierne narušila správa, ktorú vo svojej rozlúčkovej reči neopomenul ani odstupujúci primátor František Grohola. Podľa nej sa na podnet generálneho prokurátora Slovenskej republiky, Milan Hanzela, má na najbližšom rokovaní vlády rokovať o zrušení uznesenie vlády SR z 3. júla minulého roka, ktorý sa týkal návrhu riešenia vzťahov medzi mestom Kežmarok a obcou Ľubica.
Napriek tomuto faktu, rokovanie zastupiteľstva nevybočilo zo svojho rámca a venovalo sa všetkým bodom programu. Medzi tie najdôležitejšie patrila voľba viceprimátora, členov mestskej rady a zaujímavým bol aj bod týkajúci sa odobrenia výšky platu primátora Šajtlavu. Ten na funkciu viceprimátora mesta Kežmarok navrhol Jaroslava Cehulu z SDKÚ. Na návrh poslanca Miroslava Perignátha sa však ostatní členovia zastupiteľstva priklonili k jeho tajnej voľbe. Tá pomerom hlasov 14 ku 3 Jaroslava Cehulu vo funkcii viceprimátora len definitívne potvrdila. Tajnou voľbou boli zvolení aj členovia mestskej rady, ktorými sa stali Ján Bešenej a Miroslav Perignáth z KDH a Martin Gallik, Ľubomír Mačko, Ľubomír Strečanský z koalície SDKÚ, ANO SMER a DÚ.
Zaujímavo vyznelo hlasovanie o výške primátorovho platu. Podľa pôvodného návrhu predstaviteľov mesta, ktorý prezentoval zástupca prednostu Mestského úradu, Ladislav Melikant, mal Igor Šajtlava dostať zákonom stanovený minimálny plat zvýšený o 50 percent. Ten, by činil približne 52 tisíc korún. Na základe návrhu poslaneckých klubov však zákonom stanovený základný plat zvýšili Igorovi Šajtlavovi len o 20 percent, čo v konečnej podobe predstavuje zhruba 42 tisíc korún hrubého mesačne. Návrhom ďalšej úpravy platu či prípadným odobrením ďalších prémií sa budú kežmarskí poslanci zaoberať na aprílovej schôdzi.
Anton Danko sa v Poprade ujal svojej funkcie s veľkou slávou. Na jeho inaugurácii boli prítomní takmer všetci pracovníci Mestského úradu (MsÚ) a zamestnanci mesta. Nový primátor im v prejave, ktorý predniesol niekoľko minút potom, ako mu odchádzajúci prvý muž Popradu Štefan Kubík odovzdal šerpu so znakom odkázal, že odteraz nebude musí z MsÚ zmiznúť amaterizmus a lajdáckosť. "Občania Popradu musia mať pocit, že MsÚ je tu pre nich a nie oni sú tu pre MsÚ," povedal A. Danko. Sympatické bolo aj jeho poďakovanie Štefanovi Kubíkovi. Je totiž verejným tajomstvom, že vzájomné vzťahy oboch mužov mesta Poprad neboli najlepšie.
Sľub do rúk nového primátora zložilo aj 31 novozvolených poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ).
Nový primátor chce reorganizovať organizačnú štruktúru MsÚ. Viac sa chce zamerať na rozvoj sídliska Juh a prioritou bude rozvoj cestovného ruchu v metropole pod Tatrami. Pripomenul aj to, že mestu nepomôžu politické šarvátky. Tento odkaz smeroval predstaviteľom SDKÚ a DS. Tí na slávnostnom zasadnutí rozdávali novinárom stanovisko, v ktorom sa okrem iného uvádza, že postup nového primátora už na začiatku volebného obdobia vyvoláva veľmi zlú atmosféru a spochybňuje jeho snahu o dobrú spoluprácu s celým mestským zastupiteľstvom, ktoré sa chce usilovať o zveľaďovanie mesta.
Na ustanovujúcom zasadnutí MsZ sa volili aj viceprimátori a členovia mestskej rady, ako aj platové podmienky hlavného kontrolóra a odmeny pre viceprimátorov a primátora mesta. Bližšie informácie z prvého zasadnutia MsZ vám prinesieme v utorkovom vydaní Tatranského denníka KORZÁR.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš