cestovného, o niekoľko dní prídu na rad zvýšené náklady na bývanie a aj v obchodoch budú nakupovať o niečo drahší tovar. Aj keď sa traduje životná múdrosť, že najdôležitejšie je zdravie človeka, ani v tejto oblasti rok 2003 nebude jednoduchý. Popri platbách za takzvané nadštandardné služby v nemocniciach na pacientov čakajú aj ďalšie poplatky pri každej návšteve v ambulanciách lekárov, či v lekárňach. Toto opatrenie prijala vláda SR na návrh ministra Rudolfa Zajaca, ale schvaľovať ho bude ešte parlament. Predpokladá sa, že opatrenie by malo platiť od 1. marca tohto roku.
Zaujímalo nás, aký názor naň majú ľudia z praxe a oslovili sme regionálneho koordinátora Asociácie súkromných lekárov (ASL) pre okresy Prešov a Sabinov MUDr. Dušana Liptáka (na obr.).
"Zatiaľ mi nie je jasný najmä faktor efektivity. Podľa doterajších informácií ak pacient pri návšteve uhradí 20 korún a my polovicu budeme odvádzať zdravotným poisťovniam, znamená to, že bude mať navýšené poistné. Prečo? Ani neviem, ako to budeme realizovať technicky.
Ak by to bolo tak, že by to mala byť kompenzácia v prechodnom období za to, že nám nenavýšili cenu bodu a kapitáciu, tak to beriem. No nie, ak sa má polovica zase odvádzať poisťovniam, lebo pacient tak platí dvakrát," uviedol D. Lipták.
Jedným dychom poznamenal, že nikto nevie, ako budú takto získané prostriedky použité, či na oddlžovanie zariadení, alebo skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti. Napokon, aj v lekárňach by mal platiť podobný systém. S tým rozdielom, že pacient zaplatí 20 korún za recept a lekáreň si ponechá 2 koruny, zvyšok odvedie poisťovniam. Faktom však je, že ľudia nebudú platiť len za recept, ale aj priplácať za predpísané lieky v dôsledku zvýšenia DPH z 10 na 14 percent.
Opýtali sme sa tiež na praktickú stránku vízie rezortného ministra na obnovenie kedysi prirodzenej praxe rodinných lekárov s cieľom skrátiť dobu liečenia v lôžkovom zariadení.
"Nie je to zlá myšlienka. Pacient má byť v nemocnici nevyhnutný čas potrebný na operáciu, prípadne diagnostikovanie choroby. Ďalšie liečenie môže pokojne absolvovať v domácom prostredí pod dohľadom lekára. Neviem si však dosť dobre predstaviť, ako by sme mohli v pozícii rodinných lekárov fungovať za súčasných podmienok," reagoval.
Podľa jeho slov, ak má praktický lekár zhruba 1 600 pacientov a denne mu do ambulancie príde len 60 pacientov, musí si rezervovať najmenej 6 až 7 hodín na vyšetrenia. Ak naviac urobí 4 preventívne prehliadky, to sú ďalšie 2 hodiny. Denne tiež absolvuje minimálne 4 až 5 návštev pacientov doma, čo sú ďalšie 2 až 3 hodiny, tak má zhruba 10 až 12-hodinový pracovný čas, čím argumentoval, že lekárom fyzicky neostane čas na to, aby sa mohli viac venovať rodinnému lekárstvu.
Neskrýval pritom fakt, že v prípade privátnych lekárov už tri roky trvá doslova situácia prežívania, nie skvalitňovania zdravotnej starostlivosti. Ceny za ich výkony sa pohybujú na hranici únosnosti a už vôbec nemapujú zvýšené výdavky pri ročnej 7-8 percentnej inflácii. Kým v roku 1995 bol príjem praktických lekárov 32,70 na pacienta, v roku 2002 sa platby zvýšili len na 33 až 35 korún. Na našu otázku, čo by si pre ASL a zdravotníctvo vôbec želal v roku 2003, reagoval bez zaváhania.
"Prial by som sebe aj kolegom, aby zdravotníctvo začalo fungovať prinajmenšom tak, ako v Čechách, kde platia jasné pravidlá, alebo v okolitých vyspelejších krajinách. Majú totiž už dávno vytvorené dohodovacie skupiny ľudí, kde sú zástupcovia poskytovateľov, poisťovní a ministerstiev, ktorí pre lekárov vytvárajú stabilné ekonomické podmienky. Teda oporu pre to, aby sme nemuseli bojovať o holú existenciu, ale ďalej sa vzdelávať a skvalitňovať liečebný výkon v záujme pacienta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš