Prešov. Stanovoval tak zákon, ktorý prijala Národná rada Slovenskej republiky. Snaha manažmentu nemocnice na čele s riaditeľom Jozefom Karašom pretransformovať zdravotnícke zariadenie na neziskovú organizáciu (NO) tak bola márna.
Takémuto vývoju sa naopak tešia odborári. Tí potom, čo koncom minulého roka manažment oznámil svoj zámer vytvoriť z nemocnice NO, zorganizovali medzi občanmi regiónu petičnú akciu. V nej žiadali, aby nemocnicu spravoval VÚC. "Myslím si, že je to také v úvodzovkách malé víťazstvo odborárov," povedal nám riaditeľ.
Šéf odborov ľubovnianskej NsP Ľubomír Turek si myslí, že petícia veľa nezavážila. Podľa neho rozhodli skúsenosti s transformáciou nemocnice v Bardejove, ako aj záujem VÚC o správu nemocnice. "Uvidíme, ako sa situácia vyvinie ďalej. Faktom je, že manažment doteraz s VÚC príliš nekomunikoval," konštatoval odborársky predák.
Financovanie nemocnice prebieha i naďalej prostredníctvom zdravotných poisťovní. VÚC by mal podľa slov J. Karaša rozdeľovať financie na kapitálové výdavky. Otázne je však či nejaké budú. "Každopádne to bude politické rozhodnutie," dodal J. Karaš.
V dôsledku zvyšovania cien energií pravdepodobne stúpne aj zadĺženosť NsP. "V súčasnosti je to mesačne asi 3,5 milióna korún. Predpokladáme, že po zvýšení cien vstupov by zadĺženie mohlo stúpnuť o ďalších 500 miliónov," povedal nám riaditeľ. Ako dodal, šetriť už nie je na čom. "Pokiaľ ide o počet lekárov a sestier na jedno lôžko, naša nemocnica vykazuje v rámci Slovenska najnižšie čísla. Už tri roky prijímame úsporné opatrenia. Zredukovali sme počet lôžok, stav pracovníkov. Isté rezervy tu sú, ale nie veľké," vysvetlil J. Karaš. Ekonomický námestník Ján Bizovský sa pred časom pre náš denník vyjadril, že nemocnicu opustí asi šesť až osem zamestnancov. Povedal, že pôjde o prirodzený úbytok stavov v dôsledku odchodu do dôchodku.
Zatiaľ, čo staroľubovnianska nemocnica pripadla VÚC, kežmarskú bude spravovať mesto. Podľa slov nového primátora Igora Šajtlavu si však nový zriaďovateľ nechce zdravotnícke zariadenie, ktoré doteraz vyprodukovalo 60 miliónovú sekeru nechať pre seba, ale ponúknuť ho, ako celok, tretiemu subjektu. "Máme už investora. Jeho meno nechceme nateraz prezrádzať. Prvoradé je pre nás, aby bola nemocnica oddĺžená a to čo najskôr. Musíme taktiež prekonať isté úskalia kompetenčného zákona," uviedol nový kežmarský primátor. Podľa jeho slov čaká sa na smernicu z Ministerstva zdravotníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš