Dvadsať príslušníkov 3. Leteckej základne (LZ) v Prešove sa koncom augusta premiestnilo spolu s dopravným vrtuľníkom Mi-17 do Bosny a Hercegoviny, kde majú pôsobiť pol roka v rámci operácie SFOR ako súčasť holandskej leteckej jednotky. V mieste pôsobenia plnia naši vrtuľnikári najmä dopravné úlohy pre misiu. Na rokovaniach náčelníka Generálneho štábu OS SR generála Milana Cerovského s predstaviteľmi misie SFOR doterajšie niekoľkomesačné pôsobenie našej jednotky bolo vždy vysoko hodnotené.
Avšak priamo na Štedrý deň v popoludňajších hodinách sa našim vrtuľnikárom prihodila nemilá udalosť. Po splnení prepravnej úlohy a návrate na základňu pri meste Novi Travnik vrtuľník Mi-17 havaroval, pričom sa zranili traja členovia posádky. Jeden z nich ľahko, ale ďalší dvaja ťažko, keď u jedného došlo k poraneniu chrbtice a u druhého hlavy. Zranení boli najprv ošetrení v nemocnici v Novom Travniku, potom dvoch ťažko zranených pilotov previezli do Sarajeva, kde podstúpili operácie. Na miesto nehody okamžite vycestovala vyšetrovacia komisia vedená náčelníkom Generálneho štábu OS SR, ktorá zhromaždila informácie o havárii vrtuľníka.
Členovia komisie sa už vrátili na Slovensko a zozbierané informácie sa vyhodnocujú. "Predpokladanou príčinou havárie bol náraz do stĺpa vysokého napätia. Ďalšie okolnosti nie je možné zatiaľ určiť, nakoľko zdravotný stav zranených pilotov neumožnil ich vypočutie. Ďalšie informácie ohľadne havárie poskytneme až po skončení vyšetrovania," uviedol hovorca ministerstva obrany pplk. František Kašický. Vo štvrtok zranených previezli vojenským zdravotníckym špeciálom Holandského kráľovstva do Bratislavy a sú hospitalizovaní v tunajšej Vojenskej nemocnici. O ich aktuálny zdravotný stav sa včera zaujímal aj minister obrany Ivan Šimko. "V súčasnosti sú životné funkcie pacientov stabilizované. Stav dvoch je naďalej vážny. Vojenskí špecialisti budú pokračovať v diagnostických vyšetreniach a liečebných postupoch Ministerstvo obrany bude informovať o ďalšom zdravotnom stave vojakov až po súhlase zranených alebo ich rodinných príslušníkov," vyjadril sa F. Kašický.
Kolegovia zranených z 3. LZ v Prešove sú vo svojich reakciách na udalosť zdržanliví. Poskytovať informácie o priebehu vyšetrovanie havárie im zabraňujú služobné predpisy a tak sa obmedzujú na osobné dojmy. "Samozrejme, že s nimi súcitíme, ale nazdávam sa, že teraz by ani nebolo správne vyjadrovať sa. Jednak nevieme bližšie informácie v dobe, kedy prebieha šetrenie udalosti a jednak ako ich kolegovia to vnímame inak, skôr z pohľadu nášho pilotského fortieľu. To, čo sa stalo, budeme komentovať, až keď budeme vedieť viac," vyjadril sa o udalosti pre náš denník zástupca veliteľa 3. LZ v Prešove pplk. Ing. Tibor Bednár.
Príslušníci slovenskej vrtuľníkovej jednotky SFOT v Bosne a Hercegovine pokračujú v plnení úloh misie. "Otázka doplnenia jednotky ďalšími príslušníkmi, prípadne ďalším vrtuľníkom Mi-17 je v súčasnosti predmetom riešenia," dodal F. Kašický.
V súvislosti s mimoriadnymi udalosťami v posledných mesiacoch minister obrany I. Šimko nariadil predložiť návrh razantných a účinných opatrení na zvýšenie disciplíny v OS SR vrátane príslušníkov zahraničných misií. Súčasne nariadil vyhodnotenie predpisov platných pre leteckú prevádzku v OS SR, ako aj technického zabezpečenia bezpečnosti lietadiel a vrtuľníkov ozbrojených síl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš