žijúcich v Dome sv. Damiana de Veuster v Spišských Vlachoch strávili svojich prvých osemnásť rokov života v detských domovoch. Spod ochranných krídel štátu prešli pod krídla cirkvi.
Práve Spišská katolícka charita totiž zriadila spomínaný dom, kde dočasný domov našlo deväť odchovancov detských domovov. Podobne, ako každý z nás, aj oni si prajú nájsť zajtra pod stromčekom darčeky a stráviť najkrajšie sviatky roka v pohode, aj keď prívlastok rodinná nemá v tomto prípade opodstatnenie. Ich najtúžobnejšie priania sú napríklad vlastniť vodičský preukaz, ďalší by si želal fotoaparát. "Ja by som chcel, aby mi to lepšie myslelo, pretože by som si chcel doplniť vzdelanie," hovorí tretí mladý muž.
"Vianoce budeme tráviť tu všetci spolu. Bude to oveľa lepšie ako detskom domove. Nebude to totiž také umelé," povedal na margo zajtrajšieho dňa Filip, ktorý do Spišských Vlách prišiel z detského domova z Michaloviec. Marek, druhý obyvateľ domu sv. Damiana de Veuster nám zase popísal jeho terajšie vianočné sviatky a tie v minulosti. "V detskom domove sme nemali žiaden prístup do kuchyne. Doslova sme poznali iba príbor a taniere. Až v Spišských Vlachoch sme sa oboznámili s ostatným kuchynským náčiním."
Mladí muži sa totiž sami podieľajú na chode domácnosti. S predstihom pred sviatkami poumývali okná, upratali dom. Spolu s kuchárkou napiekli aj vianočné pečivo. "Zatiaľ iba suché, na také s plnkou s netrúfame," upresnil Filip. Ako ďalej dodal, v Spišských Vlachoch sa naučil pripravovať aj zemiakový šalát a "nevyhli sa" ani vyprážaniu ryby.
"Pamätám si, ako môjho kamaráta poslala vychovávateľka do obchodu kúpiť chlieb. Na regáloch však boli iba celé bochníky. Vrátil sa späť s tým, že nevidel tam nakrájané krajce, tak nevedel čo má kúpiť," spomína na s akou "výbavou" odchádzajú domováci do reálneho života Filip. Podobné zážitky majú aj ostatní mladí muži, ktorý celé detstvo strávili v mega zariadeniach, ktoré sa nazývajú detskými domovmi. "Mesačne sme v domove dostali 30 korún. Keď som dostal prvýkrát väčšiu sumu peňazí, nevedel som s nimi nakladať. Pamätám si, že v prvom obchode som si kúpil koženú tašku a zbytok som precestoval," podelil sa zase s nami o svoj príbeh Filip.
Svorne však títo mladí ľudia tvrdia, že aj keď sú už z domova vonku približne dva roky, ešte stále sa len učia žiť pre budúcnosť a zatiaľ žijú pre tento deň.
Ako nám povedal predstavený Domu sv. Damiana de Veuster Ján Ivančo, najviac by chlapcom pomohlo pri začleňovaní do spoločnosti nájsť si prácu. "Na Spiši je však vysoká nezamestnanosť," popísal dôvod, prečo je väčšina mladých mužov doma. Sporadicky sa im však darí zamestnať sa v rámci verejnoprospešných prác. Pozitívom ale je, že ľudia s dobrým srdcom nezabúdajú na tých, ku ktorým osud nebol až taký žičlivý. "Mnohí ľudia nám pomáhajú finančnými príspevkami. Jeden Vlašan žijúci mimo mesta nám daroval 10 tisíc korún. Okrem toho popradská firma nám darovala kuchynský robot. Všetkým darcom aj touto cestou ďakujeme," dodal J. Ivančo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš